Czarne robaki w domu – co to jest?

karaluch w domu

Robaki w domu są dużym problemem osób zamieszkujących nieruchomość. Wiele z nich boryka się z problemem szkodników pojawiających się w zakamarkach, szczelinach lub miejscach zawilgoconych. Dlatego coraz częściej na forach internetowych pojawia się pytanie – czarne robaki w domu – co to jest? Niektóre owady domowe mogą być nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów. Mając to na uwadze należy je właściwie zidentyfikować i skutecznie pozbyć się z domostwa.

 

Czarne robaki w domu

W zaciszu domowym można napotkać na owady latające w kolorze czarnym czy znaleźć robaka z pancerzem. Bez względu na przynależność gatunkową, czarne robaki należy jak najszybciej wytępić, aby nie dopuścić do namnażania się szkodników. Domowe sposoby na walkę z małymi czarnymi robakami w domach mogą nie poskutkować, dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych usług firm oferujących dezynsekcję.

Pojawiające się w domu insekty budzą przerażenie, szczególnie gdy są to czarne robaki. Do tej kategorii należy kłopotek czarny, mole spożywcze, muszki owocówki oraz bytujące w szafkach kuchennych i odżywiające się produktami spożywczymi insekty domowe w postaci rybików cukrowych, karaczanów czy karaluchów. Dużym problemem są także dorosłe osobniki pluskwy domowej, które żywią się krwią organizmów stałocieplnych, tj. człowieka czy zwierząt domowych.

 

Czarne robaki

Na wielu forach internetowych można znaleźć robaki w domu – zdjęcia i nazwy. Pozwala to na możliwość szybszej identyfikacji niektórych osobników. Jednak dla laika tego typu zadanie może być bardzo trudne. Należy pamiętać, że niektóre z czarnych robaków w domu przenoszą choroby będące poważnym zagrożeniem dla domowników. Ponadto w nieruchomości mogą pojawić się zarówno latające robaki w domu, jak i owady pełzające. Bez względu na ich rodzaj, należy utrudnić insektom rozmnażanie poprzez odcięcie ich od sprzyjających warunków bytowania, w tym pożywienia. W przypadku pluskwy domowej są to żywiciele naturalni – człowiek i zwierzęta domowe. Żeby pozbyć się szkodników, należy przeprowadzić profesjonalny zabieg dezynsekcji.

Inne insekty mogą zadomowić się w szafkach kuchennych. To czarne robaki w mieszkaniu, które preferują bytowanie nieopodal produktów spożywczych, gromadzonych w spiżarniach czy kuchniach. Przechowywanie mąki, kaszy lub artykułów spożywczych zawierających cukier w szczelnie zamkniętych pojemnikach może nie odstraszyć czarnych robaków w kuchni. Dlatego też warto zastosować skuteczne metody w postaci preparatów chemicznych wyniszczających całe kolonie osobników.

Z kolei czarne robaki w łazienkach często zniechęcają mieszkańców do korzystania z uroków kąpieli i domowego spa. Rybiki cukrowe bytują w kuchni i łazience, czyli w miejscach, gdzie panują sprzyjające warunki, w tym wysoka wilgotność. Rybiki cukrowe ukrywają się w zakamarkach i wychodzą na powierzchnię dopiero po zmroku, w kuchniach poszukują pożywienia.

 

Małe czarne robaczki w domu

Niewielkie czarne robaczki w domu mogą okazać się osobnikami zaliczanymi do gatunku szubaka dwukropka. Ten mały czarny robaczek może wzbudzać przerażenie. Jest on chrząszczem, który bywa prawdziwym utrapieniem w domu, zwłaszcza gdy zacznie masowe rozmnażanie. Żuczki w domu, do których zaliczają się także szubaki dwukropki, są łatwe do rozpoznania. To czarny robak z pancerzem, który posiada dwie charakterystyczne kropki. Jego ciało jest eliptyczne, z dobrze wyodrębnionym przedpleczem w kolorze brązu bądź czerni, a także sporej wielkości głową.

Szubak mierzy do 5,5 mm. Rozmnaża się stosunkowo wolno, ponieważ jego cykl trwa nawet do 18 miesięcy. Czarne żuki w domu poszukują optymalnych warunków do rozwoju. Są nimi przede wszystkim miejsca, gdzie występuje podwyższona temperatura powietrza. Te czarne robaki z pancerzem w domu, w przypadku intensywnego rozmnażania, są w stanie w ciągu swojego życia złożyć do 50 jaj.

Dorosłe szubaki żyją stosunkowo krótko i odżywiają się sokami roślinnymi. Nie wywołują one żadnych bezpośrednich szkód w domu, które byłyby łatwe do zidentyfikowania. Te małe czarne żuczki w domu posiadają jednak żarłoczne larwy. Uznaje się, że dorosły szubak nie jest uciążliwym szkodnikiem, jednakże jego larwy mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń.

Dorosłe osobniki ukrywają się w futrynach, meblach, szczelinach podłóg, w oknach, a także w miejscach wilgotnych i o podwyższonej temperaturze powietrza, czyli w kuchni i łazience. Te czarne robaki z pancerzem w domu szukają miejsc bezpiecznych dla siebie i z dala od wzroku ludzi. Jeśli ich populacja jest niewielka, rzadko można zorientować się, że pojawili się nieproszeni goście. Do małych czarnych robaczków należą także wspomniane wcześniej rybiki cukrowe.

Problemem może być także niewielkich rozmiarów mącznik młynarek, który w domu wyrządza poważne szkody. Ten mały robaczek w domu posiada czarne ciało, jednakże są dostrzegalne na nim brunatne refleksy. Jego długość wynosi 2,5 cm. Posiada on mocno wydłużony odwłok, na którym widać pokrywy skrzydeł, opatrzone bruzdami. Mącznik młynarek bytuje w sypkich produktach spożywczych, zazwyczaj w postaci zapasów. Są to mąka, kasze, otręby, płatki, musli, suszone owoce, suszone zioła. Składa on jaja bezpośrednio na produkty żywnościowe. Można znaleźć go pomiędzy szafkami. Wykluwające larwy dostają się bezpośrednio w pobliże produktów spożywczych, aby mieć lepsze warunki do rozwoju.

Do czarnych robaczków domu zaliczane są także mrówki faraona. Mogą one występować zarówno w starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Mrówki faraona bywają prawdziwym utrapieniem dla wielu mieszkańców. Zazwyczaj bytują w pobliżu produktów spożywczych z dużą zawartością cukrów prostych. Wspomniane wyżej mrówki faraona mogą także zagnieździć się w pobliżu innych artykułów spożywczych, pozostawionych na blatach roboczych lub w szafkach kuchennych, w sposób niezabezpieczony.

 

Duże czarne robaki w domu

Do dużych czarnych robaków w domu zaliczany jest przede wszystkim karaczan wschodni. Jest to jeden z najpopularniejszych szkodników, który pojawia się masowo, zarówno w nowoczesnych apartamentach, jaki domach starszego typu. Już jego wygląd wzbudza wstręt i obrzydzenie. To owad, którego obecność może wiązać się z ryzykiem podatności na niektóre choroby. Ciemnobrązowe bądź prawie czarne zabarwienie karaczanów nadaje im nieco przerażający wygląd. To szkodniki mierzące do 3 cm. Ich ciało jest podzielone na głowę, tułów i odwłok, choć części te nie są silnie zaznaczone, a raczej zlewają się w jedną, spójną całość.

Ciało karaczanów jest silnie spłaszczone, dlatego te czarne robaki w domu często mylone są z innymi szkodnikami. Poprzez swoją budowę anatomiczną, karaczan wschodni jest w stanie wejść w każdą szczelinę. To insekty domowe posiadające grube skrzydła. Są one pokryte lekko tłustawą substancją. Nie latają. U karaczanów wschodnich widać też ruchliwe czułki, a także trzy pary odnóży wyposażonych w specjalne kolce.

Te nielatające robaki w domu posiadają cykl rozwojowy określany jako dość powolny. W jednym kokonie może znaleźć się do 16 jaj. Jednakże larwy karaczanów osiągają pełną dojrzałość do 10 miesięcy od wyklucia, zaś w niesprzyjających warunkach, nawet do 24 miesięcy. Karaczany wschodnie konkurują z innymi czarnymi robakami w domach, do których zaliczają się prusaki. Te ostatnie wybierają sprzyjające warunki bytowe w postaci miejsc wilgotnych i ciepłych.

Karaczany są bardzo odporne na głód. Bez pożywienia mogą przetrwać nawet 30 dni. Z kolei ich larwy mogą ulec hibernacji i nie jeść nawet przez trzy miesiące.

Prusaki są mniej odporne na brak pożywienia. Dlatego często giną, gdy nie posiadają sprzyjających warunków do bytowania. Te czarne robaki w domu osiągają spore rozmiary, można łatwo je dostrzec, szczególnie po zapadnięciu zmroku.

 

Owady domowe

Dzicy lokatorzy posiadają zróżnicowany cykl rozmnażania – od krótkiego po wydłużony, trwający czasem do 24 miesięcy (w niesprzyjających warunkach bytowych). Domowe sposoby walki z nimi zazwyczaj okazują się nieskuteczne, ponieważ wytępienie kolonii małych robaczków wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów o dużej sile działania.

Użycie środków dostępnych w marketach i sklepach chemicznych bywa jedynie pozornie skuteczne, ponieważ różne szkodniki reagują na inne substancje i związki chemiczne. Wszystko zależy od ich przynależności gatunkowej.

Dorosłe osobniki mogą być tępione przy pomocy specjalnie dobranych związków chemicznych. Z kolei larwy i jaja ulegają unicestwieniu pod wpływem między innymi pary wodnej. Powyższe działania dotyczą takich insektów, jak pluskwa domowa. Jeśli w domu zagnieździły się czarne robaki warto ustalić, z jakim gatunkiem szkodników ma się do czynienia, aby zastosować środki adekwatne do ich rodzaju i liczby.

Oprócz pełzających czarnych robaczków w domu, dużym problemem są także owady latające. Do tej grupy zaliczają się mole spożywcze. Warto nadmienić, że ich larwy szybko osiągają dojrzały wiek, szczególnie jeśli posiadają sprzyjające warunki do rozwoju.

Mole spożywcze bytują w kaszy, mące i innych produktach sypkich. Mogą one pojawić się także w nasionach. Jeśli w domu zagnieździły się dorosłe osobniki, można mieć pewność, że zaczną się intensywnie rozmnażać. Zarówno rybiki cukrowe, jak i mole spożywcze mogą składać nawet do kilkunastu jaj na dobę. Zatem warto skutecznie pozbyć się ich z produktów spożywczych.

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.