Robaki w łazience — jak pozbyć się rybików

lepisma saccharina

Korzystając z łazienki, możesz się natknąć na niewielkiego srebrnego robaka przemieszczającego się zygzakiem po podłodze. Prawdopodobnie jest to srebrzyk nazywany również rybikiem cukrowym. Przedstawiciel tego gatunku preferuje ciepłe i wilgotne miejsca osłonięte przed światłem. Dodatkowo brak odpowiedniej wentylacji zapewnia wyśmienite warunki do życia i rozmnażania się tego robaka. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest rybik cukrowy? Czy jest szkodliwy dla człowieka? Jak zwalczyć rybiki domowymi sposobami? Przeczytaj poniższy tekst.

Czym jest rybik cukrowy?

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) jest to insekt, którego często możemy spotkać w ciepłych i wilgotnych miejscach naszego domu takich jak np. łazienka. Przeważnie to czarne robaki o srebrzysto-niebieskim połysku. Mają kształt cygara, długie czułki oraz odwłok z trzema szczecinami. Rybiki cukrowe osiągają rozmiar między 7-10 mm i są bardzo szybkie i zwinne. W sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć nawet 8 lat.

Drugi człon nazwy wziął się stąd, że robaki te szczególnie gustują w produktach zawierających cukry oraz skrobię. Żywią się martwymi owadami, resztkami jedzenia, a nawet klejem do tapet. Srebrne robaki mogą pojawić się również w twojej kuchni, zwłaszcza jeśli jest pozbawiona okien i słabo wentylowana. Rybiki cukrowe mogą bez pożywienia przeżyć nawet rok, a samica srebrzyka jednorazowo może złożyć od 2 do 20 jajeczek.

Srebrzyki mogą pojawić się jednakowo w domach starego typu, jak i też w budynkach energooszczędnych. Robaki łazienkowe nie żywią się brudem, lecz m.in. papierem toaletowym lub opakowaniami z tektury. Nie można więc powiedzieć, że pojawienie się robaków jest spowodowane brakiem higieny w domu.

Kiedy można zauważyć srebrzyka?

Rybiki cukrowe prowadzą nocny tryb życia. Zamieszkują szczeliny między płytkami lub przestrzenie pod nimi powstałe w wyniku np. wykruszenia się fugi. Kiedy lokatorzy udadzą się na spoczynek, owady opuszczają swoje kryjówki i zaczynają żerować. Rybiki cukrowe to bardzo odporny gatunek, któremu niewiele potrzeba do przetrwania. Ich cykl dobowy sprawia, że na srebrzyka możemy się natknąć, udając się nocą do łazienki.

Czy rybik cukrowy jest szkodliwy dla człowieka?

Obecność rybików w domu nie wpływa w żaden sposób na zdrowie ludzkie. Nie roznoszą żadnych chorób ani nie są w stanie ugryźć człowieka. Naukowcy uważają, że wpływ robaków na życie i zdrowie ludzie jest neutralny i możliwa jest koegzystencja obu gatunków. Choć z pewnością beneficjentem w takim układzie jest srebrzyk.

I choć rybik cukrowy bezpośrednio nie jest w stanie wyrządzić człowiekowi szkody to rzeczom znajdującym się w jego otoczeniu już tak. Z łatwością może uszkodzić książkę lub uszczuplić nasze zapasy produktów spożywczych w szczególności, gdy owad występuje w znacznych ilościach. Ponadto widok robaka w hotelowej łazience może zniechęcić gości do wzięcia kąpieli i negatywnie wpłynąć na całościową ocenę hotelu.

Jak zwalczyć rybiki domowymi sposobami?

Jeśli zauważymy w swojej łazience lub kuchni robaka o srebrzystym pancerzu, powinniśmy odpowiednio zareagować. Brak reakcji z naszej strony może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się robaków. Żeby skutecznie pozbyć się rybików cukrowych i zapobiec ich pladze, możemy wykorzystać sprawdzone domowe sposoby.

Przyprawy i ocet na rybiki cukrowe

Jedną z metod walki z rybikami jest samodzielne przygotowanie roztworu do odstraszania insektów. Robi się go z octu oraz olejku lawendowego lub cynamonowego. Sposób przygotowania jest następujący — jedną szklankę ciepłego octu i parę kropel wybranego olejku przelać do spryskiwacza, a następnie zaaplikować go w szczeliny i zakamarki kuchni lub łazienki. Jest to ekologiczny i bezpieczny sposób dla zdrowia naszych dzieci i zwierząt domowych.

Innym sposobem na skuteczne wyeliminowanie robaków łazienkowych jest pozostawienie w miejscach trudno dostępnych, w których mogą się skryć insekty, mocno aromatycznych przypraw takich jak cynamon, goździki lub rozmaryn. Intensywny zapach ziół i przypraw powinien zadziałać odpychająco na robaki. Możesz także wymieszać kwas borowy z cukrem pudrem. Tak zrobioną mieszankę rozsyp w newralgicznych miejscach pomieszczenia.

Pułapka na insekty

Jeżeli w danym pomieszczeniu utrzymuje się wilgoć oraz dodatkowo pomieszczenie nie posiada właściwej wentylacji dobrym rozwiązaniem, może okazać się pochłaniacz wilgoci. Możesz również w prosty sposób przygotować pułapkę na insekty. Nasyp do niewielkiego naczynia o gładkiej powierzchni, np. słoika, odrobinę cukru. Tak przygotowaną pułapkę pozostaw na posadzce na noc. Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz zwabić, wyłapać i unieszkodliwić poszczególne robaki.

Odpowiednio zadbaj o łazienkę

Rybiki cukrowe prowadzą nocny tryb życia, ponieważ nie znoszą światła. Możemy ten fakt wykorzystać w walce z nimi. Zadbanie o odpowiedni poziom naświetlenia łazienki czy likwidacja szczelin i otworów, które mogą posłużyć jako kryjówka dla robaka, skutecznie może utrudnić jego funkcjonowanie. Pozbądźmy się również z łazienki wszelkich przedmiotów, które nie muszą się w niej znajdować, a mogą być schronieniem dla owadów.

młoda kobieta rozpylająca środek na owady na w domu

Jakich środków chemicznych użyć, aby pozbyć się rybików?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, pojawienie się rybików cukrowych może oznaczać spore problemy dla firmy. Dlatego powinieneś podjąć zdecydowane kroki i zastosować środki chemiczne. Popularnymi metodami walki z tymi insektami są: środki z permetryną, butoksylanem piperonilu czy boraks.

Boraks należy wymieszać z cukrem oraz zaaplikować w kąty i szczeliny danego pomieszczenia. Środek jest preparatem bezpiecznym dla człowieka, lecz trującym dla zwierząt domowych. Można go dostać w większości aptek. Pozostałe środki chemiczne to substancje o szkodliwym działaniu zarówno dla insektów, jak i dla ludzi. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie ich stosowania oraz stosować się do zaleceń producenta.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z problemem insektów, zwalczanie robaków łazienkowych pozostaw fachowcom, którzy szybko i sprawnie zneutralizują zagrożenie oraz zapobiegną rozprzestrzenianiu się robaków.

Jakie inne robaki mogą zadomowić się w naszej łazience?

Oprócz rybików cukrowych w naszych łazienkach możemy spotkać również mrówki faraona. Żyją w licznych koloniach. Mogą roznosić bakterie i wirusy, boleśnie gryzą, szczególnie muszą na nie uważać osoby o niskiej odporności. W przypadku mrówek faraona domowe sposoby się nie sprawdzają. Żeby skutecznie z nimi walczyć, zaleca się użyć specjalistycznych środków chemicznych.

Innym szkodnikami, które możemy spotkać w naszych łazienkach, są prosionki szorstkie. Najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych. Podobnie jak rybiki łazienkowe, prowadzą nocny tryb życia. Najlepiej jest je zwalczać profesjonalnymi preparatami.

Podsumowanie

Kiedy naszą łazienkę opanuje rybik cukrowy, powinniśmy od razu działać. Mimo że obecność srebrnego robaka nie wpływa negatywnie na zdrowie i życie ludzkie, obecność stworzenia, które żyje w ciemnych i wilgotnych miejscach, przeraża. W szczególności muszą na niego uważać osoby prowadzące hotele, pensjonaty oraz przedsiębiorcy prowadzący zakłady produkcyjne. Jest wiele sposobów radzenia sobie z niechcianym lokatorem. Jeżeli robak pojawi się w naszej łazience, najpierw wypróbujmy domowe sposoby, a gdy to nie przyniesie poprawy, możemy wezwać fachowców.

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.