Zauważyłeś w swoim domu małe robaczki i zastanawiasz się, czym są oraz jak się ich pozbyć? Pojedyncze osobniki nie powinny budzić w nas niepokoju, jednak jeśli drobne owady coraz częściej pojawiają się na ścianach, podłogach i w szafkach należy się tym zająć, bowiem niektóre gatunki mogą zakładać gniazda i na stałe zagościć w naszym domu.
Dlaczego w moim domu pojawiły się robaczki?
Skąd się biorą małe robaczki? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, gdyż zależy to od gatunku owadów. Małe robaki wabione są najczęściej przez resztki jedzenia, kurz oraz wilgoć. Czasem nie zwracamy uwagi na to, jak przechowujemy żywność, zaniedbujemy też trudno dostępne miejsca, w których gromadzi się brud, a właśnie te czynniki wpływają na tworzenie się dogodnych warunków do życia niektórych owadów.
Insekty, z racji na swoje niewielkie rozmiary, z łatwością przedostają się do naszych mieszkań różnego rodzaju szczelinami i szparami, np. w ścianach. Łatwy dostęp gwarantują im także kratki wentylacyjne, a niektóre gatunki zwyczajnie wlatują przez okno – w przypadku mikroskopijnych robaczków nawet moskitiera nie stanowi dla nich większego problemu. Szczególnie w okresie letnim nietrudno o małe robaczki, zwłaszcza muszki owocówki, ponieważ wysokie temperatury przyspieszają proces gnicia owoców; w tymże czasie dużo częściej też robimy zakupy w warzywniakach, gdzie mrówki i inne insekty mają w zasadzie nieograniczony dostęp do produktów.
Jakie robaczki najczęściej zalęgają się w naszych domach
Niektóre szkodniki jesteśmy w stanie rozpoznać gołym okiem, inne zaś są tak malutkie, że potrzeba wnikliwej obserwacji i tropienia śladów, aby móc je zidentyfikować. Niezależnie jednak od gatunku, ich obecność wzbudza w nas nie tylko odrazę, ale i obawy.
Które robaczki są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia, w jakich miejscach możemy je zaobserwować oraz jak zapobiec ich rozmnażaniu? Poniżej znajdziesz najczęściej zalęgające się szkodniki w naszych domach.
Roztocza
Roztocza to jedne z najpowszechniejszych i najbardziej uciążliwych, zwłaszcza dla alergików, insektów w naszych domach. Są niewidoczne gołym okiem, a zalęgają się w zasadzie wszędzie tam, gdzie i człowiekowi jest miło i przyjemnie, a więc ciepło i sucho. Osiedlają się m.in. w materacach, kocach, pościeli, zasłonach, firanach i dywanach.
Owady te wywołują dość silne reakcje alergiczne, dlatego, jeśli towarzyszy Ci męczący kaszel bądź podrażniona skóra, to możliwe, że miałeś kontakt właśnie z roztoczami. Roztocza uwielbiają kurz, dlatego w celu zapobiegania ich rozwojowi należy regularnie odkurzać nie tylko podłogi i dywany, ale także tapicerki i zasłony, natomiast koce, pościel, kołdry i poduszki należy często prać; pamiętaj także o codziennym wietrzeniu mieszkania. Jeśli jednak, mimo wielkich starań, wciąż nie udaje Ci się pozbyć tych szkodników, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej usługi dezynsekcyjnej – nasza ekipa stawi czoła nawet najbardziej uciążliwym szkodnikom i rozprawi się z nimi raz-dwa!
Gryzki
Gryzek, inaczej psotnik zakamarnik, to mikroskopijny robaczek o długości sięgającej maksymalnie 2 mm. Co ciekawe, gryzki uwielbiają wilgotne środowiska – bez wilgoci giną – jednak dobrze czują się także w miejscach względnie suchych. Nie powinien nas więc dziwić fakt, że możemy je zaobserwować zarówno w szafkach kuchennych (zwłaszcza tych z produktami sypkimi), jak i w łazienkach, gdzie zbiera się wilgoć. Częstym miejscem ich występowania są też… półki z książkami.
Aby zminimalizować ryzyko ich występowania, należy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w domu. Skraplająca się para wodna, nawilgnięte ubrania i papier są ulubioną pożywką gryzków. Sypkie produkty spożywcze należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a rozlaną wodę warto od razu wycierać do sucha. Ścierając kurz z półek i szafek, również należy wycierać je od razu do sucha.
Mole
Mole to jedna z największych zmór w naszych domostwach, głównie dlatego, że potrafią opanować kilka obszarów. I tak możemy wyróżnić: mole spożywcze, mole ubraniowe oraz mole książkowe.
Pierwsze z nich – mole spożywcze – spotkamy wśród produktów spożywczych. Szczególnie lubiane są dla nich produkty mączne, płatki śniadaniowe, kasze, ryże i przyprawy. Zapach pożywienia jest dla nich niezwykle kuszący, dlatego warto zadbać o szczelne pojemniki. Na szczęście stosunkowo łatwo można się ich pozbyć, wystarczy wyrzucić wszystkie opakowania z jedzeniem, w których zalęgło się robactwo, a następnie dokładnie wyczyścić szafkę.
Mole ubraniowe to nieco cięższy kaliber, dlatego że żywią się materiałem odzieży, pozostawiając w nich dziury. W celu ich pozbycia się raczej trudno byłoby nam wyrzucić całą garderobę. Istnieje jednak wiele sposobów odstraszających, np. zastosowanie preparatów odstraszających mole lub zawieszenie w szafie woreczków wypełnionych lawendą, cynamonem i goździkami, gdyż ich zapachu mole nie znoszą. Oczywiście warto też jak najczęściej wietrzyć szafę oraz ubrania na świeżym powietrzu.
Ostatni rodzaj moli to mole książkowe, które żywią się celulozą zawartą w papierze. Idealną pożywką są dla nich nie tylko kartki książek, ale także gazety, kartony, a nawet tapeta ścienna. Niestety nie da się ich pozbyć żadnymi domowymi sposobami – w celu ich usunięcia trzeba niestety wyrzucić książki i gazety, w których się zadomowiły.
Mrówki faraona
Mrówki faraona to jedne z najbardziej uciążliwych i najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia owadów. Po pierwsze – gryzą, po drugie – są nosicielami drobnoustrojów i zanieczyszczają pożywienie. Szafki kuchenne to ich ulubione miejsce do życia, zwłaszcza że zadowalają się tak naprawdę wszystkimi produktami spożywczymi – od pieczywa po cukier. Nie pogardzą też dżemami, owocami, a nawet mięsem; niech nie zdziwi Cię więc ich widok w lodówce.
Jak wiadomo, mrówki są bardzo malutkie, pojedynczych okazów możemy nawet nie zauważyć, jednak z biegiem czasu jest ich coraz więcej, co powinno być dla nas alarmujące. Wśród domowych sposobów na pozbycie się mrówek wyróżniamy zastosowanie woreczków z miętą, jednak zazwyczaj to nie wystarcza. Ich inwazja może być tak duża, że wtedy trzeba koniecznie sięgnąć po specjalne środki chemiczne lub telefon do nas!
Pluskwy
Pluskwy to wyjątkowo obrzydliwe robactwo, którego obawiamy się chyba najbardziej – i słusznie! Szkodniki te żywią się niestety, ale naszą krwią, podobnie jak komary. Zostawiają też podobne co po ukąszeniach komarów obrzęki, przez co, nieświadomie, bagatelizujemy problem. Dobra wiadomość jest taka, że insekty te nie przenoszą żadnych chorób, nie są więc dla nas niebezpieczne, jednak zdecydowanie nie powinniśmy z nimi żyć.
Niestety pluskwy są tak malutkimi robaczkami, że są w stanie zamieszkiwać najdrobniejsze szpary, dziurki i szczeliny, czyli miejsca trudno dostępne dla człowieka. Kryją się w materacach, tapicerowanych meblach, listwach przypodłogowych i stelażach łóżka. Aktywizują się nocą, kiedy śpimy, wtedy jest im nas najłatwiej zlokalizować. Poza obrzękami po ugryzieniach możemy zaobserwować ich odchody; w przypadku dużych ilości tych robaków czuć też charakterystyczny smród, jakby zgniły. W przypadku pluskiew jedyną skuteczną metodą eliminacji jest dezynsekcja.
Malutkie robaczki – jak skutecznie się ich pozbyć?
Aby skutecznie zwalczyć robactwo zalęgłe w naszym domu, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy. Derato to firma, która cieszy się zaufaniem klientów w całej Warszawie i okolicach. Oferujemy szeroki zakres usług dezynsekcyjnych dopasowany do potrzeb i oczekiwań klienta. Jeśli masz już dość nieproszonych gości w swoim domu, a myśl o nich spędza Ci sen z powiek, najwyższy czas, aby się z nimi rozprawić! Skontaktuj się z nami i pozbądź się robaków raz na zawsze!