Gryzące robaki w łóżku – jak je zwalczyć?

Gryzace-robaki-w-lozku

Osoby, które po nocy spędzonej w sypialni odkrywają na swoim ciele liczne ugryzienia, podejrzane ślady czy zaczerwienienia, powinny być zaniepokojone. Tego rodzaju symptomy oznaczają, że w pomieszczeniu bytują gryzące robaki. Najpopularniejszym gatunkiem owadów, zaliczanych do wymienionej kategorii, są z pewnością pluskwy domowe. 

Jak pozbyć się robaków z łóżka?

Gryzące robaki w łóżku to częsty problem osób, które są najemcami mieszkań lub domów. Zdarza się, że poprzedni lokator, poprzez świadome lub nieświadome działanie przyniósł do pomieszczeń pluskwy domowe. Insekty w łóżku mogą trafić do tej części wyposażenia przeniesione na sierści zwierząt domowych. Ponadto mogą gromadzić się w ramach obrazów, częściach łóżek tapicerowanych i materaców. Robaki w łóżku w postaci pluskwy domowej mogą pojawić się w domu lub mieszkaniu, bez względu na to czy w pomieszczeniach tych zachowuje się reżim sanitarny. Wiele osób ma błędne przekonanie, że robaki w pościeli zdjęcia tych insektów dotyczą wyłącznie zaniedbanych pomieszczeń. Okazuje się, że robak w łóżku znaleziony przypadkowo nie oznacza, że pojawił się on na skutek zalegającego na meblach czy w łóżku kurzu. Nierzadko pluskwy domowe trafiają do domów i mieszkań przyniesione wraz z odzieżą, torbami podróżnymi bądź innymi rzeczami osobistymi, które znajdowały się w miejscach ich stałego pobytu. 

Malutkie, gryzące robaczki to pluskwy domowe, które bytują w danym pomieszczeniu, żywią się krwią organizmów stałocieplnych, zazwyczaj zwierząt domowych, a także ludzi. Każda pluskwa domowa ma specjalnie wykształcony aparat gębowy, który umożliwia jej pobieranie krwi z organizmów stałocieplnych. Należy pamiętać, że robaki w pościeli w postaci pluskiew dobrze wyczuwają obecność człowieka i zwierząt domowych. Pozwala to na szybkie uzupełnienie rezerw energetycznych, szczególnie gdy dorosłe pluskwy przez wiele miesięcy żyły w hibernacji, pozbawione dostępu do naturalnego żywiciela. 

Osoby zastanawiające się, jak pozbyć się pluskiew powinny mieć świadomość, że larwy w łóżku, jak również jaja odkryte w pościeli, mogą początkowo przypominać białe ziarenka maku. Odkrycie to powinno zaniepokoić mieszkańców domu lub mieszkania. Podobnie rzecz ma się, jeśli odkryje się robaki w ubraniach bądź też małe czerwone robaki chowające się pod cokołami, w zakamarkach, w ramach obrazów, a także w miejscach ciemnych i odosobnionych. 

Jakie robaki mogą być w łóżku?

Gryzące robaki w łóżku mogą być symptomem pojawienia się pluskwy łóżkowej. Dorosłe osobniki tych owadów żywią się krwią ludzi i zwierząt. występujące w meblach tapicerowanych uciążliwe insekty w łóżku atakują osoby w nocy, kiedy te udają się na odpoczynek. Te małe gryzące robaczki wstrzykują w skórę środek znieczulający, a następnie przebijają ją. Warto pamiętać, że owady gryzące w nocy w postaci pluskiew, podobnie jak pchły mogą pozostawiać na ciele wiele ukąszeń rozlokowanych obok siebie. Swoim kształtem przypominają one figury geometryczne, między innymi trójkąty. Te czarne robaki w domu atakują żywicieli, kiedy ci zapadają w głęboki sen. Wówczas ciało ulega rozluźnieniu, a skóra jest mniej napięta. Wtedy też pluskwa łóżkowa zaczyna swój żer. 

Młode pluskwy, podobnie jak dorosłe osobniki potrzebują sporej ilości pożywienia, aby ich rozwój był niezakłócony. Populacja pluskiew jest w stanie codziennie atakować żywicieli, aby uzupełnić zapotrzebowanie energetyczne na składniki odżywcze, potrzebne do ich niezahamowanego wzrostu. 

Warto pamiętać, że dorosła pluskwa jest w stanie wypić znacznie więcej krwi niż sama waży. Osoby, które zastanawiają się nad tym, że coś mnie gryzie w łóżku powinny obejrzeć swoje ciało. Robak w łóżku oznaczający pluskwę domową pozostawia na skórze charakterystyczne ślady. Po kilku dniach od ugryzienia pluskiew domowych można wykryć ich obecność, ponieważ na skórze zaczynają pojawiać się zaczerwienienia i swędzące, nieprzyjemne w dotyku rany. 

Objawy ugryzienia pluskwy domowej są nie tylko nieprzyjemne dla domowników, ale przede wszystkim mogą być powodem przedostawania się do krwiobiegu szkodliwych patogenów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów. Dorosłe pluskwy mają kontakt z krwią zwierząt i ludzi, również tą skażoną, zanieczyszczoną i zawierającą różne szkodliwe mikroorganizmy. Stąd też w trakcie ugryzienia pluskwy może dojść do wniknięcia w krwiobieg różnych patogenów. 

Jak sprawdzić czy w łóżku są robaki?

Osoby, które zastanawiają się, co może gryźć w łóżku, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że miejsca te wybierają pluskwy domowe. Dowodem obecności pluskiew bytujących na powierzchni mebli tapicerowanych, w tym łóżek czy materacy, są larwy w pościeli. Ponadto, należy pamiętać, że pluskwa domowa to robak śmierdziel. W trakcie drażnienia jej dochodzi do uwalniania bardzo nieprzyjemnego, specyficznego zapachu. Jest to wyraźny sygnał stresu, jaki przeżywają dorosłe pluskwy domowe. Może on przypominać zgniłe maliny pokryte rosą lub liście kolendry siewnej w stanie wegetacji. 

Gryzące owady w łóżku w postaci pluskwy domowej mogą pozostawiać także ślady krwi na prześcieradle. To jednoznaczny dowód na to, że pluskwy żywią się krwią zwierząt i ludzi zamieszkujących dany dom lub mieszkanie. Malutkie gryzące robaczki, które przypominają swoim kształtem i kolorem pestki jabłka, mogą być bardzo uciążliwymi lokatorami. 

Pluskwy – robaki w domu potrafią się błyskawicznie rozmnażać, co może doprowadzić do powstania kolonii tych szkodników. Wówczas żadne domowe sposoby na gryzące owady w domu nie będą skuteczne. Należy pamiętać, że czarno-pomarańczowy kolor, który mają pluskwy domowe nie powinien być jedynym sposobem na ich identyfikację. Te małe gryzące robaczki mogą zmienić barwę swojego tułowia, jeśli przez długi czas pozostawały w stanie hibernacji spowodowanym obniżeniem temperatury pomieszczenia bądź też brakiem dostępu do żywiciela. Sposobem na sprawdzenie czy w pobliżu mebli tapicerowanych nie znajdują się pluskwy domowe może być także obserwowanie swojego ciała. Warto pamiętać, że objawy ugryzienia pluskwy to nie tylko rany czy też czerwone, swędzące strupki. Same pluskwy w trakcie przebijania skóry wpuszczają pod nią ślinę zawierającą liczne związki chemiczne. Może ona powodować reakcje alergiczne. Oznacza to, że osoby, które zostały zaatakowane przez dorosłe pluskwy mogą mieć reakcje alergiczne w postaci silnych czerwonych odczynów znajdujących się na skórze. Mogą one swędzieć i trudno się goić. 

Jak usunąć pluskwy z łóżka?

Metodą na pozbycie się insektów w łóżku jest zastosowanie odpowiednio dobranych metod. Przy zwalczaniu pluskiew warto wykorzystać zamgławianie ULV. Polega ono na emitowaniu zimnej chmury zawierającej wysokie stężenie środka owadobójczego połączonego w odpowiedniej proporcji z wodą. Za pomocą generatora zimnej pary można pozbyć się pluskwy domowej. Dzięki temu te uciążliwe robaki w domu nie będą już zakłócały spokoju mieszkańców. Zastosowane w pobliżu mebli tapicerowanych zamgławianie ULV to nie jedyna metoda na to, aby wytępić populację pluskiew. Należy pamiętać, że dorosła pluskwa pod wpływem zamgławiania ULV z pewnością wyginie. Jednak aby skutecznie zwalczyć pluskwy w stanie larwalnym i jaja należy zastosować odpowiednio dobrane metody stosowane przez profesjonalistów. 

Osoby zatrudnione w firmach świadczących usługi dezynsekcji wiedzą jak pozbyć się pluskiew. Specjaliści po wykryciu obecności pluskiew, przystępują do działania, tj. najpierw stosują zamgławiacz ULV. Dzięki temu każda dorosła pluskwa zostanie zlikwidowana. Po tym czasie następuje wygrzewanie mieszkania przy użyciu pary wodnej rozgrzanej do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Jest ona aplikowana na używane meble, w okolicy szafek kuchennych, a także nieopodal mebli tapicerowanych. Jest to metoda, dzięki której populacja pluskiew w stanie larwalnym może zostać skutecznie wytępiona. Zamgławianie ULV, jak również para wodna na pluskwy domowe stosowana jest na powierzchniach występowania tych małych owadów gryzących w nocy.

Robaki w łóżku i w pościeli – co to może być?

Wiele osób myli pluskwy domowe z innymi gatunkami owadów, do których należą robaczki kurzowe. Warto pamiętać, że pluskwy – robaki w domu znajdujące się nieopodal mebli tapicerowanych, nie reagują na regularne sprzątanie. Można utrzymywać perfekcyjny reżim sanitarny, a jednocześnie w dalszym ciągu wykrywać obecności pluskiew. Warto w tym miejscu dodać, że same pluskwy nie zmieniają swojego miejsca bytowania pod wpływem starannie oczyszczonych mebli tapicerowanych czy też używanych mebli. Warto pamiętać, że regularne sprzątanie z pewnością nie spowoduje, że larwy w łóżku bądź też gryzące owady w domu znikną samoistnie. Do tego celu należy wykorzystać wyłącznie profesjonalne metody. Za pomocą generatora zimnej pary można pozbyć się małych brązowych robaczków – pluskiew robaków w domu

Robaki w domu, zdjęcia tych szkodników przedstawiają również pluskwy domowe. Są to owady przypominające swoim wyglądem pestki jabłka. Pluskwy domowe chowają się przed światłem dziennym i wychodzą na żer wyłącznie nocą. Należy pamiętać, że pluskwa łóżkowa może żyć nie tylko w meblach tapicerowanych, ale również w materacach i znajdujących się nieopodal tych elementów wyposażenia tapetach bądź zakamarkach. Sprzyjające warunki w postaci dostępu do żywicieli sprawiają, że pluskwy łóżkowe potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie, co doprowadza do kolonizowania tych owadów. 

Na powierzchniach występowania pluskwy domowej znaleźć można charakterystyczne ślady w postaci czarnych kropek. Są to odchody pluskiew. Mogą one przybrać także barwę rdzawo-czarną. Popularny robak śmierdziel, czyli pluskwa domowa, pod wpływem silnego stresu wydziela bardzo charakterystyczny zapach. Woń ta nie znika nawet pod wpływem częstego wietrzenia mieszkania czy też regularnego mycia podłóg i innych powierzchni płaskich, przy użyciu bardzo silnych, mocno perfumowanych detergentów. Małe brązowe robaczki, czyli dorosłe pluskwy są trudne do zauważenia u osób, które zajmują się wynajmem mieszkań. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby skutecznie zwalczyć pluskwy, jeśli już zidentyfikuje się ich obecność. 

Pluskwy w łóżku – jak się pozbyć?

Malutkie gryzące robaczki, którymi są pluskwy domowe to plaga mieszkań i domów. Pluskwy mogą zagnieździć się w różnych miejscach, szczególnie gdy panują tam sprzyjające warunki w postaci dostępu do żywicieli, jak również optymalnej temperatury powietrza. Sposobem na pozbycie się pluskwy domowej z mebli tapicerowanych jest przede wszystkim zastosowanie odpowiednio dobranych urządzeń. Do tej kategorii zalicza się z pewnością  zamgławiacz ULV. 

Za pomocą generatora zimnej pary można dotrzeć do najmniejszego zakamarka, gdzie potencjalnie mogą ukrywać się dorosłe pluskwy. Specjalista przeprowadzający zamgławianie ULV wykrywa obecność pluskwy poprzez dokładny wywiad. W tym czasie same pluskwy mogą kumulować się w różnych miejscach, w tym nieopodal mebli tapicerowanych. Specjalista używający zamgławiania ULV jest w stanie ocenić, czy populacja pluskiew może być zlikwidowana przy pomocy jednego zabiegu w postaci zamgławiania ULV. 

Osoba ta jest w stanie poinstruować domowników, w jaki sposób przygotować mieszkanie. Używane meble, a także powierzchnie płaskie powinny być dokładnie umyte i odkurzone. Warto pamiętać, że pluskwy muszą być wytępione w jak największej liczbie, dlatego też nieopodal mebli tapicerowanych należy odsłonić wszystkie zakamarki, a łóżka rozebrać na części pierwsze. Dorosłe pluskwy pod wpływem środka owadobójczego o optymalnie dobranym stężeniu zostaną wytępione. W trakcie zamgławiania ULV należy zabezpieczyć produkty spożywcze, a także szczoteczki do zębów i inne przedmioty codziennego użytku, które mają bezpośredni kontakt z ciałem lub też innymi narządami wewnętrznymi i zewnętrznymi zwierząt oraz ludzi zamieszkujących w domu, gdzie znajdują się owady gryzące w nocy

Coraz więcej osób zastanawia się, co gryzie w nocy, szczególnie gdy odkrywają one na swoim ciele ślady ukąszeń. Objawy ugryzienia mogą świadczyć o tym, że w domu lub mieszkaniu pojawiły się pluskwy. Te czarne robaki w domu są często mylone z innymi szkodnikami. Jednakże należy pamiętać, że dorosła pluskwa jest poważnym zagrożeniem dla człowieka i zwierząt domowych, ponieważ żywi się ona krwią organizmów stałocieplnych. Objawy ugryzienia pluskwy mogą być szczególnie dotkliwe dla osób uczulonych i alergików. 

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.