Jak pozbyć się gryzków psotników z mieszkania?

gyzki-psotniki

Gryzki, inaczej zwane psotnikami lub zakamarnikami to owady, które bytują w domach, mieszkaniach, biurach czy pomieszczeniach gospodarczych. Te mało widoczne insekty niszczą papierowe przedmioty, tapety i książki, a także zanieczyszczają pożywienie.

Gryzki – opis, informacje

Gryzki często nie kojarzą się osobom nie znającym się na gatunkach owadów z żadnym konkretnym szkodnikiem. Uważa się, że gryzek w Polsce występuje dość często. Jednakże nie jest on zauważalny przez większość osób zamieszkujących lub przebywających w danym pomieszczeniu. Psotnik zakamarnik nie bezpodstawnie ma tak zabawne określenie, ponieważ jest to szkodnik, który przez długi czas przebywa w ukryciu. Gryzki robaki, inaczej psotniki mogą pojawić się w biurach bądź też pomieszczeniach gospodarczych, w tym magazynach. Gryzki w domu często bytują w miejscach, gdzie znajdują się książki. Te małe robaczki bywają bardzo kłopotliwe. Mierzą zaledwie 0,5 mm i mają kolor perłowy. Są drobne i niezwykle ruchliwe.

Jak pozbyć się gryzków?

Osoby, które poszukują informacji na temat – gryzki, jak się pozbyć tych owadów, powinny zapoznać się z poniższym fragmentem tekstu. Należy pamiętać, że psotnik gryzek, który zadomowił się w pomieszczeniach, sam nie odejdzie z nich. Poszukiwanie domowych sposobów na gryzki może przynieść pożądany rezultat. Aby pozbyć się gryzków można wykorzystać tak zwane babcine metody. Do tej kategorii należy profilaktyka, czyli zlikwidowanie źródła nadmiernej wilgoci. Ponadto dbanie o czystość, czyli regularne usuwanie kurzu, szczególnie ze ścian i podłóg.

Dobrym sposobem na psotnika zakamarnika są także preparaty z domowej półki. To ocet na gryzki, który skutecznie odstrasza te owady. Pojedyncze osobniki mogą być usunięte przy pomocy tradycyjnych metod. Jednakże zwalczanie psotnika, który zagnieździł się w danym mieszkaniu, domu, biurze lub magazynie, w bardzo dużej liczbie, wymaga wykorzystania profesjonalnych metod.

Do tego celu służą specjalnie dobrane urządzenia. Sposobem na pozbycie się tych insektów jest powszechnie stosowana metoda – zamgławianie ULV. Zimna chmura składająca się z mieszaniny wody i środka owadobójczego w optymalnej proporcji to preparat na gryzki, przy pomocy którego można pozbyć się tych szkodników.

Czy gryzki wyrządzają jakieś szkody?

Z uwagi na to, że psotniki mogą powodować wiele szkód, należy pozbyć się ich jak najszybciej. Najczęściej można spotkać gryzki psotniki na drzewach i krzewach. Jednak insekty te świetnie sobie radzą także w pomieszczeniach. Obecność gryzków to dowód na to, że zaczęły one spożywać różnego typu resztki żywności i grzyby pleśniowe. Ponadto psotniki określane są także mianem wszy książkowej, ponieważ owady te uznawane są za szkodniki magazynowe, które niszczą księgozbiory.

Gryzek psotnik może pojawić się w nieruchomości przyniesiony wraz z książkami pochodzącymi z biblioteki, antykwariatu czy rynku wtórnego. Znajdujące się w książkach gryzki psotniki w sprzyjających warunkach – zaczynają rozmnażanie. Warto wiedzieć, że owady te ukrywają się przed człowiekiem. Dlatego też początkowo bardzo trudno jest je zidentyfikować.

Jak skutecznie walczyć z gryzkami (zakamarnikami)?

Do zwalczania gryzków warto wykorzystać jedynie sprawdzone metody. Może to być między innymi wytępienie gryzków przy użyciu trutki zawierającej środek chemiczny wzbogacony atraktorami. Powierzchnie, na których występują psotniki zakamarniki należy dokładnie oczyścić. Z kolei zanieczyszczone artykuły spożywcze muszą ulec utylizacji. Warto zaaplikować preparat na gryzki w miejscach, gdzie składane są jaja. Mogą być to szczeliny przy oknach czy klosze lamp. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie profesjonalnych pochłaniaczy wilgoci. Aby pozbyć się gryzków nie wystarczy użyć tylko domowych preparatów – szczególnie, gdy pojawiły się kolonie tych owadów.

Gryzki – ich charakterystyka

Niektóre gatunków gryzków posiadają skrzydła. Psotniki mają nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do tułowia. Na czole znajdują się długie czułki. Zredukowany tułów i rozbudowany odwłok w kolorze jasnoszarym, żółtym lub ciemnobrązowym to wyznaczniki, dzięki którym można określić, że te niewielkie owady to gryzki.

Gryzki dostępne są w miejscach, gdzie może znajdować się papier, a także makulatura. Specyficzna budowa gryzków sprawia, że często mylone są one z rozkruszami mącznymi. Wiedza na temat tego, skąd wzięły się gryzki jest kluczowa, aby móc skutecznie pozbyć się tych szkodników magazynowych. Należy pamiętać, że niewielkie owady nie mogą być bagatelizowane. Obecność gryzków po jednoznacznym wykryciu to przesłanka do podjęcia stosownych działań, mających na celu zwalczanie psotnika, bez względu na to, czy wykryto pojedyncze osobniki czy też całe kolonie. Robak gryzek bezwzględnie powinien zostać usunięty z domu, mieszkania, biura lub magazynu.

Wygląd gryzków psotników

Uznaje się, że niewielkie rozmiary, którymi wyróżniają się gryzki, utrudniają ich zidentyfikowanie. Owady te bardzo często unikają kontaktu z człowiekiem. Preferują środowiska, w których czują się komfortowo, tj. oddalone od stałej obecności człowieka.

Gryzki, zwane psotnikami należą do rzędu owadów, który liczy ponad 4000 gatunków. W Polsce można spotkać szkodniki magazynowe, inaczej zwane psotnikami zakamarnikami, w liczbie około 100 różnych przedstawicieli. Gryzki robaki mogą budzić wstręt i obrzydzenie. Obecność gryzków dowodzi tego, że w pomieszczeniu są grzyby, a także wilgoć. Gryzki pojawiają się dość szybko, kiedy we wnętrzach panują sprzyjające warunki do ich rozwoju.

Jak w prosty sposób pozbyć się gryzków z mieszkania?

Gryzki to niewielkie owady wymagające utylizacji. Zwalczanie psotnika powinno się rozpocząć od wykorzystania odpowiednich środków. Należy pozbyć się gryzków, a tym samym zapobiec rozwojowi astmy oskrzelowej czy przewlekłego stanu zapalnego i podrażnienia dróg oddechowych spowodowanych wieloletnią obecnością gryzków w domu.

Pierwszym i podstawowym sposobem zwalczania gryzków jest usunięcie zawilgoconego powietrza. Rozpoznanie, jak wyglądają gryzki ułatwia także podjęcie dalszych kroków zmierzających do zwalczania psotników.

Te niewielkie owady bardzo szybko się rozmnażają. Dlatego gryzki likwidowane przy pomocy domowych metod, to sposób na likwidację małej liczby owadów. Szkodniki magazynowe – pojawiające się sporadycznie, mogą być tępione przy użyciu soku z cytryny lub grejpfruta. Kwas zawarty w wyżej wymienionych miksturach to metoda na to, aby tanio pozbyć się gryzków przy użyciu domowych sposobów.

Szkodliwość gryzków dla zdrowia i mieszkania

Robak gryzek może przykładowo uszkodzić książki. Należy pamiętać, że psotnik gryzek, mimo że nie zagraża bezpośrednio człowiekowi i zwierzętom domowym, to jednak powoduje wiele problemów. Wieloletnie przebywanie gryzków w pomieszczeniach może przyczynić się do powstania różnych alergii związanych z układem oddechowym. Gryzek psotnik to ewidentny dowód na to, że w pomieszczeniach panuje nadmierna wilgoć. Szkodliwość gryzków dla mieszkania i zdrowia polega przede wszystkim na tym, że niszczą one zasoby w postaci książek. Ponadto przyczyniają się również do rozwoju grzybów. W dłuższej perspektywie, gryzek psotnik może doprowadzić do powstania atopowego zapalenia skóry, a także alergii związanych z silnym podrażnieniem układu oddechowego.

Obecność gryzków dowodzi tego, że w pomieszczeniach panuje duże zawilgocenie. Gryzki mogą również trafić do wnętrz przyniesione wraz z księgozbiorem pochodzącym z zasobów bibliotecznych. Warto pozbyć się robaka gryzka, ponieważ szkodnik ten może w dłuższej perspektywie spowodować podrażnienie ludzkiego układu oddechowego. Psotnik zakamarnik jak wytępić – informacje na ten temat zawarte są w wielu ogólnodostępnych poradnikach. Można wykorzystać lep na gryzki, profesjonalne zamgławianie ULV lub domowe sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie naturalnego środka, jest nim ocet na gryzki. 

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.