Pluskwa domowa, inaczej nazywana łóżkową staje się coraz częstszym problemem w życiu wielu osób. Owady te jeszcze kilkadziesiąt lat temu w krajach rozwiniętych praktycznie całkowicie wytępiono. Aktualnie jednak zauważyć można ich powrót.
Pluskwy najczęściej można spotkać w hotelach, motelach, środkach transportu publicznego, czy w końcu w naszych mieszkaniach. Te ostatnie przypadki są najbardziej dokuczliwe, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób można pozbyć się pluskiew z domu, a także skąd się biorą pluskwy w naszych domach, czy jak wyglądają pluskwy! W tym poradniku przeczytasz więcej na ten temat!
Czym jest pluskwa domowa i jak wygląda pluskwa
Łacińska nazwa tego owada brzmi Cimex lectularius. Pluskwy domowe należą do rodziny rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych i dosyć często są mylone z kleszczem. Owady nie posiadają skrzydeł, nie potrafią skakać, za to świetnie się wspinają.
Ich budowa jest spłaszczona. Barwa pluskwy to najczęściej odcienie brązu, czerni, a także koloru bordowego. Dorosły owad osiąga wielkość sięgającą do 5 milimetrów.
Co ciekawe, larwy pluskiew potrafią przeżyć dość długi czas bez pożywienia, bo nawet do 140 dni. Dorosłe osobniki natomiast, w przypadku braku dostępu do pożywienia potrafią wprowadzić się w stan hibernacji i przetrwać nawet do 2 lat!
Warto także wiedzieć, że owady te rozprzestrzeniają się w zaskakująco szybkim tempie. Otóż samice pluskwy składają jednorazowo nawet do kilkuset jajek. Jaja pluskwy natomiast swoim wyglądem przypominają bardzo małe ziarenka ryżu lub piasku i są koloru białego. Od złożenia jaj, czas potrzebny do wylęgu, to zazwyczaj około 7 dni (z uwzględnieniem warunków). Średni czas życia pluskwy domowej oscyluje w granicach od 5 tygodni do nawet 4 miesiące (również jest to zależne od warunków, m.in. od temperatury).
Jak pluskwy mogą znaleźć się w naszych domach
Na początku warto zaznaczyć, iż mitem jest, że pluskwy pojawiają się z powodu brudu i nieporządku w mieszkaniu. Fakt, brak utrzymywania porządku sprzyja bytowaniu owadów, aczkolwiek nie jest to konkretny powód do ich pojawiania się.
Pluskwy domowe najczęściej można skądś przynieść. Nierzadko będą to rozmaite miejsca hotelowe, publiczne środki transportu, czy inne, jak wymienione we wcześniejszej części tekstu. Ponadto owad ten bardzo łatwo przemieszcza się pomiędzy mieszkaniami, dlatego duży problem stanowią pluskwy zagnieżdżone w blokowiskach. Przejście przez wentylacje, czy po rurach C.O nie będzie stanowiło większego problemu.
Gdzie zagnieżdżają się pluskwy
Jeżeli już zauważymy ślady pluskiew w domu, w celu ich zwalczenia należy przejść do poszukiwań gniazd. Te najczęściej występują w trudno dostępnych miejscach. Owady te uwielbiają bytować m.in. w:
- szczelinach,
- zakamarkach mebli,
- szparach,
- miejscach za obrazami,
- żaluzjach,
- firanach,
- okolicach listew
- i wielu innych miejscach.
Istotną informacją może być to, że pluskwa łóżkowa wydziela charakterystyczny zapach, który określany jest nierzadko jak przypominający gnijące maliny. Obecność pluskiew rozpoznać też można po charakterystycznych wylinkach w okolicach gniazd (np. ramy łóżka), czy po złożonych jajach, a nawet odchodach w postaci drobnych czarnych kropek zazwyczaj występujących w skupiskach. Jeszcze inną metodą na rozpoznanie pluskwy są po prostu ugryzienia owada — na ten temat więcej informacji znajdziesz poniżej.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy
Ugryzienie pluskwy domowej to jeden z najczęstszych powodów rozpoznawania, że mamy do czynienia z tymi owadami. Żerują one głównie w nocy i najchętniej bytują właśnie w okolicach swoich żywicieli. Nie powinno zatem dziwić to, że pluskwy chętnie osiedlają się w zakamarkach łóżek.
Pluskwy domowe wysysają krew ze swoich żywicieli. Robią to jednak w sposób bezbolesny, gdyż podczas ukąszenia wstrzykują enzymy znieczulające. Ofiara po przebudzeniu jedynie może zaobserwować charakterystyczne ślady ukąszenia i ewentualne swędzenie. Średni czas ukąszenia może trwać nawet do 10 minut!
Samo ugryzienie przypominać może ugryzienia komara, czy muchy. W ugryzieniu pluskwy charakterystyczne jest to, że zazwyczaj występuje ono na odsłoniętych częściach skóry i rzadko w pojedynczych ilościach. Ślady ugryzienia przypominają delikatny czerwony obrzęk, który swędzi. Ludzki organizm zazwyczaj nie reaguje alergicznie na dane ugryzienia, aczkolwiek zdarzyć się może, że powstanie rumień, reakcja alergiczna i inne przypadłości.
Czy pluskwy przenoszą choroby
Co ciekawe, pluskwy mogą przenosić choroby, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Wymienić można takie jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Zwalczanie pluskiew
Kiedy zaobserwujemy u siebie objawy ugryzienia, czy ogólnie zauważymy opisywane owady w domu, należy bezzwłocznie przejść do tego, aby zwalczyć pluskwy. Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest kilka, uwzględniając domowe sposoby, a także bardzo skuteczne metody z pomocą profesjonalistów, które pomogą się pozbyć pluskiew z domu.
W zwalczaniu pluskiew domowymi sposobami wymienia się głównie stosowanie środków chemicznych w postaci sprayów, płynów itp., dzięki którym możliwe jest wymrażanie pluskiew. Poleca się również częste pranie pościeli, odkurzanie i ogólnie dbanie o porządek nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.
Ważne jest, że zwalczanie pluskiew zazwyczaj będzie nie skuteczne jeżeli np. owady znajdziemy w łóżku i kolejno ten mebel wyrzucimy. Z racji szybkiego rozprzestrzeniania się pluskwy w domu, takie działanie może nie mieć zwyczajnie sensu, gdyż prawdopodobnie w innych, okolicznych miejscach będą już bytować inne osobniki.
Jak wytępić pluskwy łóżkowe — metody profesjonalne
Jeżeli chcemy skutecznie zwalczyć pluskwy w stosunkowo szybkim tempie, najlepiej zasięgnąć pomocy specjalistów. Ci mają wiele możliwości do zwalczania pluskiew, w tym przeprowadzenie dezynfekcji. Taki proces odpluskwiania jest niezwykle efektywny i czasami pozwala już cieszyć się efektem po jednym zabiegu.
Zamgławianie ULV polega na wykorzystaniu specjalnego preparatu chemicznego zmieszanego z wodą i rozprzestrzenieniu go w mieszkaniu na powierzchniach występowania danego owada za pomocą generatora zimnej mgły (metoda też jest znana pod nazwą oprysk ciśnieniowy). Urządzenie to potrafi wytworzyć krople o wielkości 5-20 mikronów!
Jak się przygotować do odpluskwiania
Fachowcy zajmą się wszystkim sami, aczkolwiek można ułatwić im pracę, przygotowując odpowiednio mieszkanie. Jeśli wiemy, gdzie znajdują się gniazda pluskiew, poleca odsunąć się np. dane meble od ścian, zdjąć obrazy, lustra itp. Meble można także otworzyć, usunąć materac z łóżka, czy opróżnić szafki.
Przed odpluskwianiem należy zabezpieczyć wszelkie produkty spożywcze przed ingerencją preparatu chemicznego. Zabezpieczenie dotyczy także artykułów takich jak sztućce, talerze itp.
Po przeprowadzonej dezynfekcji mieszkanie należy przewietrzyć, a miejsca, które będą miały kontakt np. z żywnością — umyć.
Jeżeli w mieszkaniu nie zostały odpowiednio zabezpieczone ubrania, pościel, czy inne tekstylia, należy je wyprać w miarę wysokiej temperaturze (zgodnie z zaleceniami z metki).
Zabieg zwalczania pluskiew niekiedy musi zostać powtórzony po około 2-3 tygodniach. Dzieje się tak z racji tego, iż jeżeli mieszkanie było bardzo zapluskwione, niektóre osobniki mogły nie wyginąć, a więc szybko rozmnożą i rozprzestrzenią się ponownie.
Podsumowanie
Pluskwa domowa należy do nielubianych lokatorów w niektórych domach. Nie ma się czemu dziwić, jest to wstydliwy problem, a ukąszenie pluskwy jest dokuczliwe. Jeżeli zauważymy w swoim otoczeniu ślady obecności pluskwy, niezwłocznie należy podjąć się działań ich zlikwidowania. Jak widać, jest na to kilka sposobów!