Pluskwy domowe to wyjątkowo obrzydliwe owady, których obecność wywołuje w nas wstręt i… wstyd. Czy słusznie? Jak się okazuje, problem pluskiew może dotknąć każdego z nas, nawet jeśli dbamy o czystość w mieszkaniu, a im wcześniej zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się ich z naszego domu. Dowiedz się, skąd w mieszkaniach biorą się pluskwy i poznaj najlepsze sposoby ich zwalczania!
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwa domowa (inaczej łóżkowa) jest owadem wielkości około 5 mm w wieku dojrzałym, ma owalne i spłaszczone ciało w kolorze brązowym lub w odcieniu rdzy. Najbardziej charakterystyczny jest ich segmentowany odwłok, przez co wyglądają, jakby były prążkowane. Pluskwy łóżkowe nie latają i nie skaczą, potrafią za to wpełzać nawet do najmniejszych szczelin, przez co tak trudno jest zaobserwować ich obecność w mieszkaniu.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Obecność pluskiew domowych daje o sobie znać tak naprawdę tylko poprzez ugryzienia, a te z kolei są często przez nas ignorowane bądź identyfikowane z ugryzieniami komara. Niestety, zazwyczaj musi minąć trochę czasu zanim zorientujemy się, że to właśnie pluskwy domowe są odpowiedzialne za swędzenie naszej skóry.
Ugryzienia pluskwy są bezbolesne, zwłaszcza że pasożyty te żerują w nocy, podczas naszego głębokiego snu. Po ukąszeniu na skórze zostaje zaczerwieniony ślad, który swędzi, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że reakcja organizmu na ugryzienie pluskwy może wystąpić nieco później. Budząc się rano, możemy w ogóle nie zauważyć ugryzienia, co jest o tyle problematyczne, że swędzące miejsce w ciągu dnia nie kojarzy nam się od razu z pluskwami.
Warto wiedzieć, że ugryzienia pluskiew zazwyczaj występują w grupach, a nie pojedynczo, jak w przypadku ukąszeń komarów. Jeśli chodzi zaś o skutki ugryzienia, to nie ma powodów do obaw. Mimo że pluskwy potrafią żyć w nawet skrajnie niehigienicznych warunkach, nie są nosicielami żadnych chorób, a ich ukąszenia nie są groźne dla zdrowia.
Jeśli zastanawiasz się, jak łagodzić skutki ugryzienia, możesz udać się do apteki po jeden z wielu dostępnych preparatów na ukąszenia owadów. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie sposób na złagodzenie objawów ukąszenia, a nie rozwiązanie problemu pluskiew w domu!
Skąd się biorą pluskwy domowe?
Choć wydawać by się mogło, że pluskwy domowe występują wyłącznie w domach zaniedbanych, to tak nie jest. Jak się okazuje, obecność pluskwy może być skutkiem wielu innych okoliczności.
Warto zastanowić się, czy problem pluskiew nie jest wynikiem naszych częstych wyjazdów. Jaki to ma związek? Otóż insekty takie jak pluskwy są niestety częstymi, nomen omen, gośćmi w hotelach, pensjonatach czy schroniskach. Nawet w pięciogwiazdkowym obiekcie możemy trafić na insekty, zwłaszcza jeśli budynek jest stary i nie był remontowany od dłuższego czasu.
Problemem może być także goszczenie u siebie osób, u których występuje problem pluskiew. Wówczas, podobnie jak w przypadku nocowania w hotelach, pasożyty przenoszą się na ubraniach, czego nie jesteśmy świadomi, ponieważ są to owady niewidoczne gołym okiem, które dodatkowo uaktywniają się tylko w nocy.
W dzisiejszym świecie kupowanie przedmiotów „z odzysku” stało się normą, jednak jest to kolejna czerwona lampka w kwestii pluskiew. Używane meble tapicerowane i łóżka często okazują się być siedliskiem pasożytów.
Ostatnim miejscem, w którym możemy się spotkać z pluskwami, jest komunikacja miejska. O ile w autobusach czy tramwajach miejskich jest to raczej rzadkie zjawisko, tak w pociągach już niekoniecznie. Tapicerowane siedzenia i liczne zakamarki są wręcz idealnym miejscem bytowania pluskiew.
Gdzie mogą znajdować się pluskwy?
Pluskwy to insekty małych rozmiarów, które przystosowane są do życia nie tylko w trudnych warunkach, ale i wszędzie tam, gdzie nie sięga ludzkie oko. Ciasne zakamarki, szparki, dziury, załamania, szczeliny – wszelkie trudnodostępne miejsca są potencjalnymi kryjówkami dla tych pasożytów. Obecność pluskwy zdradzają brunatne plamki, które zostawiają w miejscu ich występowania. A gdzie dokładnie ich szukać?
Przede wszystkim w meblach, a w szczególności tapicerowanych fotelach, tapczanach, sofach i łóżkach. Nie bez powodu pluskwa domowa to inaczej pluskwa łóżkowa, bo to właśnie w materacach lub stelażach najczęściej zalęgają się te owady. Sprawdź też krzesła, kredensy, szafy, komody i szuflady; warto tu posłużyć się latarką i przeszukać wszystkie możliwe szczeliny.
Dokładnie przeszukaj listwy przypodłogowe, zagięcia tapet ściennych oraz gniazdka elektryczne. Nie zapomnij również o wszelkich tekstyliach, takich jak: poduszki, firany, zasłony, a nawet rolety czy żaluzje. Skupiskiem pluskiew mogą być też obramowania obrazów, zdjęć i luster. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie miejsca, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi, a być może też rzadko je sprzątasz, gdyż każde takie miejsce jest potencjalnym siedliskiem pluskiew.
Zwalczanie pluskiew domowych
Co zrobić, aby wytępić pluskwy? Niestety, zwalczanie pluskiew nie jest łatwą drogą, nie oznacza to jednak, że niemożliwą do pokonania! Jeśli zauważysz w swoim domu obecność pluskiew, możesz sięgnąć po domowe sposoby, musisz jednak wiedzieć, że w zaawansowanym stadium zapluskwienia mogą one nie wystarczyć.
W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, łącznie z meblami, materacami i tekstyliami, zwracając uwagę na szczeliny, wgłębienia, dziurki, pęknięcia itp. Wypierz wszystkie ubrania, pościel, ręczniki, firany, zasłony oraz tapicerki. Jeśli zaś chodzi o materace, konieczna może być ich wymiana na nowe, ale nawet to nie gwarantuje pozbycia się pluskiew w stu procentach. Nawet jeśli uda nam się usunąć pluskwy, to wciąż możemy mieć z nimi do czynienia, jeśli zdążyły złożyć jaja.
Na jaja pluskiew domowe sposoby z pewnością nie wystarczą. Możesz jeszcze spróbować uratować sytuację za pomocą chemicznych preparatów na pluskwy, np. w spreju. Dość popularnymi metodami są: zadymianie bądź wymrażanie pluskiew, a także zwalczenie ich za pomocą myjki parowej.
Warto mieć na uwadze, że bez specjalistycznych narzędzi i materiałów walka z pluskwami może okazać się fiaskiem, nawet jeśli zaopatrzymy się w różnego rodzaju środki owadobójcze. Tak naprawdę tylko gruntowne i profesjonalne zwalczanie pluskiew daje stuprocentową skuteczność. Zachęcamy więc do skorzystania z naszych usług dezynsekcyjnych – skontaktuj się z nami, a my wszystkim się zajmiemy!
Jak zapobiec nawrotowi pluskiew domowych?
Wiesz już jak pozbyć się pluskiew, ale co zrobić, aby te obrzydliwe owady już nigdy nie wróciły? Sprawa wydaje się dość prosta i oczywista – naturalny wróg pluskwy domowej to czystość. Regularne sprzątanie, wietrzenie pomieszczeń, pranie w wysokiej temperaturze i częsta wymiana pościeli są podstawą, która zapobiega zasiedlaniu się pluskiew domowych.
Ponadto warto zabezpieczyć wszystkie szczeliny, przez które pluskwy mogłyby się łatwo przedostać. Zwróć uwagę przede wszystkim na listwy przypodłogowe, szyny sufitowe, dziurki w meblach oraz szczeliny w łóżkach. Domowe sposoby na pluskwy zalecają także wykorzystanie goździków i kurkumy, których zapach jest dla tych owadów wyjątkowo nieznośny.
Pozbądź się pluskiew raz na zawsze!
Pluskwy domowe to ciche pasożyty, które kryją się w miejscach trudnodostępnych, często wręcz niewidocznych, dlatego tak trudno jest nam zlokalizować ich bytowanie. Wydawać by się mogło, że w czystych, zadbanych i utrzymanych w porządku mieszkaniach zalęgnięcie się pluskiew jest niemożliwe – a jednak! Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy je nieświadomie przynieść do domu np. z podróży pociągiem lub po pobycie w hotelu.
Problem pojawia się, jeśli coraz częściej zauważamy swędzące zaczerwienienia na skórze, podobne do ugryzienia komara. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim łóżku bądź meblach zagnieździły się pluskwy, nie zwlekaj i działaj natychmiastowo! Jest kilka metod zwalczania pluskiew, jednak my zachęcamy do skorzystania z tej najskuteczniejszej, a mianowicie profesjonalnej dezynsekcji. Zaufaj fachowcom i śpij spokojnie!