Nieproszeni lokatorzy, czyli owady pojawiające się w domach i mieszkaniach, są bardzo poważnym problemem. Należy pamiętać, że robaki w budynkach mieszkalnych mogą być zagrożeniem dla zdrowia człowieka i zwierząt. Doskonałym przykładem insekta, który przenosi różnego typu patogeny, jest karaluch. Owad ten może pojawić się w nowoczesnych budynkach, jak również kamienicach czy blokach z lat 70. 80. i 90. ubiegłego wieku. Karaluch wzbudza obrzydzenie już samym swoim wyglądem. To owad wszystkożerny, który określony jest mianem insekta globalnego, ponieważ występuje niemal na całej kuli ziemskiej. Jak więc wygląda karaluch i jak się pozbyć karaluchów z domu?
Skąd się biorą karaluchy w domu? Jak wygląda karaluch?
Osoby, które zastanawiają się skąd się biorą karaluchy, powinny również wiedzieć, jak wyglądają te insekty. Warto wiedzieć, że są to owady w kolorze czarnym lub ciemnobordowym, o długości od 18 do 32 mm. Czarne karaluchy w domu są wszystkożerne. W trakcie oględzin szafek można natrafić na jaja karaluchów, jak również zauważyć odchody karaluchów. Budzący obrzydzenie czarny karaluch w domu pojawia się niespodziewanie w nocy, przychodząc ze zsypów na śmieci, śmietników czy piwnic. Nie ma on zdolności do latania, jednak gniazdo karaluchów znajdujące się w zsypie śmieci, to świetne miejsce do ich rozmnażania się. Wychodząc na żer w poszukiwaniu pożywienia, często pojawiają się w słabo zabezpieczonych mieszkaniach.
Warto również wiedzieć, że mimo iż osobniki prusaków i karaluchów należą do jednej rodziny karaczanów, różnią się od siebie wyglądem i miejscem przebywania. W odróżnieniu od karaluchów prusaki mają kolor złotobrązowy i posiadają charakterystyczne ciemne pasy. Posiadają długie i ruchliwe czułki oraz wykształcone skrzydła bez względu na płeć. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary od 10 do 15 mm. Podczas gdy karaluchy lubią chłodne i wilgotne miejsca, i opuszczają je tylko, gdy żerują, w przypadku prusaków jest inaczej – one wolą ciepłe pomieszczenia, ale koniecznie z dostępem do wody. Dlatego można je zobaczyć blisko podłogi, w okolicach kaloryferów i rur centralnego ogrzewania.
Karaluch czarny,czyli Blatta Orientalis, a szczególnie dorosłe osobniki tego owada, żywi się resztkami pozostawionymi na blacie oraz różnego typu pożywieniem wewnątrz szafek kuchennych. Owady – karaluchy z łatwością znajdują sporą ilość pożywienia. Należy pamiętać, że zarówno malutkie karaluchy, jak również czarny karaluch w domu. są nosicielami niebezpiecznych chorób. Wiedza na temat tego, skąd biorą się karaluchy, pozwala zabezpieczyć dom przed ich pojawieniem się.
Jak sprawdzić, czy mam karaluchy w domu?
Najlepszą metodą na to, by przekonać się, czy dorosłe osobniki takich owadów, jak karaluchy pojawiły się w domu, jest sprawdzenie blatów i szafek kuchennych. Często można natrafić na produkty sypkie, zainfekowane odchodami tych owadów. Gniazda karaluchów mogą znajdować się w piwnicach lub wysypiskach śmieci, a owady te przechodzą szczelinami do mieszkań.Z kolei ulubionym miejscem prusaków są ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Dlatego częściej spotkać je można wewnątrz domu lub mieszkania niż w piwnicy, gdzie temperatura jest dla nich zbyt niska.
Obecność karaluchów może być zidentyfikowana także poprzez zauważenie ich odchodów w sypkich produktach przechowywanych w niezabezpieczonych pojemnikach wewnątrz szafek kuchennych.Dlatego warto pamiętać, aby wszelkie produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki, ryże itp. najlepiej przechowywać w szczelnych, zamkniętych pojemnikach.
Odchody karaluchów są niebezpieczne dla zwierząt i człowieka. Karaluch w domu jest bardzo poważnym problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Wiedza na temat tego, jak rozpoznać karalucha jest kluczowa do tego, aby zidentyfikować, z jakim rodzajem owada ma się do czynienia. To, jak wygląda karaluch, można sprawdzić przy pomocy przeglądarki internetowej – wyświetlając grafikę, na której znajdują się zdjęcia poglądowe tych insektów.
Gdzie mieszkają karaluchy?
Najlepszą metodą na to, jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy, jest posiadanie informacji na temat tego, gdzie mieszkają te insekty. Gniazdo karaluchów może znajdować się w pomieszczeniach ze stałym dostępem do wody. Karaluchy w bloku prowadzą nocny tryb życia, nie latają i przemieszczają się drogą lądową. Ich kryjówki to rzadko używane zlewy, śmietniki, piwnice, a także zsypy na śmieci. Należy pamiętać o tym, że odchody karalucha mogą dowodzić tego, że owady te zaczynają się intensywnie posilać i rozmnażać. Rozród następuje w momencie, gdy jaja karaluchów mają sprzyjające warunki do dojrzewania. Chodzi tutaj o zakres temperatury od 20 do 30 stopni Celsjusza. Dojrzałość płciowa malutkiego karalucha osiągana jest w 6 do 12 miesięcy. Karaluchy w domu mogą znajdować się w miejscach, gdzie jest łatwy dostęp do pożywienia.
Insekty w mieszkaniu
Osoby, które bagatelizują taki problem, jak karaluchy w domu, mogą mieć poważne problemy. Plaga tych owadów, szczególnie duża liczba dorosłych osobników, powoduje kolonizowanie się karalucha czarnego. Osoby zastanawiające się, czy karaluchy wchodzą do łóżka, mogą mieć pewność, że owady te poszukują jedynie takich miejsc, w których znajduje się pożywienie. Karaluchy potrzebują miejsc, które są ciepłe i wilgotne.
Rozważania na temat tego, jak karaluchy dostają się do domu należy poprzedzić informacją, że wiele mieszkań jest niezabezpieczonych. Oznacza to, że mają one szczeliny, przez które wiele insektów może trafić do pomieszczeń i swobodnie się po nich przemieszczać. Spłaszczone ciało karalucha ułatwia ten proces.
Problemem, którym są karaluchy i prusaki zajmują się firmy oferujące profesjonalną dezynsekcję. Należy pamiętać, że gniazdo karaluchów bądź też karaluchy mogą pojawić się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i blokach z wielkiej płyty czy przedwojennych kamienicach. Karaluch domowy z racji tego, że jest wszystkożerny, może na stałe zagnieździć się w danym miejscu, gdy ma on dostęp do pożywienia. Dlatego też należy zadbać o jego unicestwienie.
Karaluch domowy w domu i mieszkaniu
Karaluch czarny to robak, który pojawia się w domu i mieszkaniu. Swoim wyglądem wzbudza obrzydzenie. Należy pamiętać, że spłaszczone ciało karalucha pomaga mu w łatwym przemieszczaniu się, między innymi wchodzeniu do szafek kuchennych. Jedna samica karalucha składa od 16 do 18 jaj. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie może pojawić się prawdziwa plaga tych insektów, która zaatakuje cały blok, kamienicę, a nawet wieżowiec składający się z kilkunastu pięter.
Ich obecność jest bardzo uciążliwa i chyba nikt nie jest w stanie wytrzymać z tymi szkodnikami. Karaluch domowy może być tępiony metodami używanymi przez nasze babcie i prababcie. Jednak jeśli w mieszkaniu częste sprzątanie to rzadkość, może dojść do sytuacji, że plaga karaluchów będzie trudna do samodzielnego wytępienia. Domowe metody na insekty z tego gatunku bywają nieskuteczne. Warto wiedzieć, że domowe sposoby, które mają na celu zwalczanie karaluchów, mogą być groźne dla człowieka, ponieważ nieprawidłowe stosowanie żeli dostępnych w sklepach, może spowodować zatrucie zwierząt domowych, a w rezultacie ich śmierć.W celu pozbycia się tych robali można wykorzystać dostępne w sklepach specjalne preparaty, np. w formie granulatu, jednak najskuteczniejszym sposobem na walkę z karaluchami jest dezynsekcja budynku.
Czy karaluchy i prusaki są groźne?
Karaluchy i prusaki mogą być nosicielami wirusów, bakterii oraz innych patogenów. Należy pamiętać, że są to owady, które mają kontakt z wieloma pomieszczeniami, jak również przemieszczają się po różnych powierzchniach, często zainfekowanych. Karaluchy w domu pojawiają się wędrując ze śmietnisk, nieużywanych, mokrych zlewów, a także wysypisk, gdzie znajdują się gnijące i zanieczyszczone odpady zarówno biodegradowalne, jak i wymagające utylizacji. Karaluch jest niezwykle odporny na różnego typu zagrożenia. Jego ciało może nawet wytrzymać promieniowanie radioaktywne, z którym człowiek nie byłby w stanie sobie poradzić. Warto mieć na względzie, że karaluchy i prusaki to owady, które dostosowują się do warunków zewnętrznych, jakie panują w danym pomieszczeniu. Mogą one przetrwać nawet wówczas, gdy czynniki zewnętrzne nie sprzyjają ich rozmnażaniu czy swobodnemu rozwijaniu się. Karaluchy są szkodliwe – mogą także powodować groźne choroby. Mogą być nosicielami między innymi zarazków cholery, gruźlicy, grypy, a także innych chorób zakaźnych, które powodują zagrożenie dla zdrowia oraz życia zwierząt domowych i ludzi.
Zwalczanie prusaków i karaluchów
Jak się pozbyć karaluchów i prusaków w całym mieszkaniu? Płyny owadobójcze dostępne w zwykłym sklepie i wykorzystanie domowych sposobów nie zawsze pomogą wytępić karaluchy. Sprawdzoną metodą na zwalczanie owadów, takich jak karaluchy i prusaki, jest między innymi zastosowanie zamgławiania ULV. To sposób na to, aby malutkie karaluchy, jak również dorosłe osobniki zostały unicestwione. Zimna mgła składająca się z cząsteczek skoncentrowanego preparatu owadobójczego, w połączeniu z optymalnie dobraną wodą, trafia do wszystkich zakamarków, gdzie mogą znajdować się karaluchy w zabudowie wielorodzinnej czy też karaluchy w domu. Pozwala to na pozbycie się tych owadów i zagwarantowanie, że ich powrót będzie niemożliwy bądź bardzo utrudniony. Zwalczanie karaluchów polega także na wykorzystaniu innej profesjonalnej metody. Jest nią żelowanie. To trutka pokarmowa zawierająca atraktant wabiący. Przyciąga on karaluchy, które wyczuwają smakowity pokarm. Zanoszą trutkę do gniazda, gdzie jest ona spożywana przez większość dorosłych i młodych osobników.
Kolejną metodą walki z plagą karaluchów jest oprysk chemiczny. Wykonywany jest on w piwnicach, śmietnikach i na klatkach schodowych, czyli w miejscach, gdzie ukrywają się czarne karaluchy.
Należy pamiętać, że oprysk chemiczny powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistę, który ma wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej oraz zwalczania karaluchów. Samodzielne stosowanie wyżej wymienionych metod może skutkować bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców bloku, kamienicy czy domu, i co prawda może pomóc pozbyć się karaluchów, ale wywołać choroby u osoby wykonującej samodzielną dezynsekcję oraz domowników budynku. Pamiętajmy więc, by przy walce z karaluchami i innymi uciążliwymi owadami i insektami, zasięgnąć pomocy profesjonalistów.
Skuteczne pozbycie się karaluchów to gwarancja tego, że owady te nie będą zagrażać zdrowiu i życiu osób, a także zwierząt domowych zamieszkujących budynki mieszkalne. Warto zwrócić uwagę na to, skąd biorą się karaluchy i nie dopuścić do tego, aby owady te kolonizowały się mając sprzyjające warunki do rozmnażania, tj. dostęp do wody i stałego pokarmu.Należy zadbać więc o stan techniczny mieszkania czy budynku oraz przechowywać żywność w naszym domu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W ten sposób możemy uniknąć pojawienia się insektów i późniejszej akcji zwalczania karaluchów.