Odchody pluskwy domowej – jak je rozpoznać?

odpluskwianie warszawa, dezynsekcja pluskwy warszawa, zwalczanie pluskiew warszawa

Pluskwa domowa jest owadem, który może pojawić się w domach czy mieszkaniach, bez względu na panujący w nich reżim sanitarny. Nawet starannie czyszczone pomieszczenia mogą być zaatakowane przez pluskwy domowe. W artykule podpowiemy, jak rozpoznać odchody pluskwy domowej.

Odchody pluskwy domowej – jak je rozpoznać?

Pluskwy to szkodniki, które mogą być przeniesione do domu lub mieszkania na ubraniach czy sierści zwierząt – szczególnie psów lub kotów mających kontakt z innymi pupilami.

Pluskwy domowe pojawiają się także w domach i mieszkaniach wraz ze wstawianiem do nich mebli tapicerowanych, obrazów i elementów wyposażenia, w których znajdują się te owady. Oprócz tego pluskwy domowe często gnieżdżą się we wszelkiego rodzaju zakamarkach, szczelinach i trudno dostępnych miejscach znajdujących się w budynkach zamieszkiwanych przez organizmy stałocieplne, w tym ludzi i zwierzęta domowe, tj. psy i koty.

Obecność pluskiew w domu można wykryć na kilka sposobów. Pluskwy żywią się krwią człowieka i zwierząt stałocieplnych. Dlatego też, jeśli po przebudzeniu na ciele znajdują się charakterystyczne, czerwone ukąszenia, może to dowodzić obecności pluskiew. Cykl rozmnażania tych owadów jest krótki. Młoda pluskwa dojrzewa bardzo szybko, dlatego też zmienia ona swoją postać larwalną. Dorosłe osobniki pluskiew często pozostawiają na ścianach charakterystyczne kropki. Mają one kolor czarny lub brunatnoczarny. To odchody pluskwy. Można je zidentyfikować, ponieważ występują zazwyczaj w takich miejscach, gdzie ukrywają się dorosłe osobniki i gdzie składane są jaja pluskiew.

Charakterystyczne, czarne kropki na ścianach, często zmuszają domowników do zastanowienia się, czyje to odchody. Posiłkując się źródłami internetowymi, można odnaleźć nie tylko zdjęcia pluskwy, ale również zdjęcia przedstawiające odchody pluskwy. Pozwala to na określenie, z jakim konkretnie owadem ma się do czynienia. Wszystko to ma na celu zwalczanie pluskiew, ponieważ szkodniki te nie tylko są pasożytami, ale również odchody pluskiew sugerują, że w mieszkaniu dochodzi do ich kolonizowania.

Odchody pluskwy na pościeli

Sugerujące pojawienie się pluskwy domowej w mieszkaniu lub też domu odchody pluskwy na prześcieradle to oznaka tego, że owady te wychodzą na żer po zmroku. Widoczne na ścianach, a także na pościeli odchody pluskiew oznaczają także, że zwierzęta te są aktywne, co sugeruje posiadanie przez nie stałych żywicieli. Dorosłe osobniki pluskwy, oprócz cyklu rozmnażania, mają także układ pokarmowy z funkcją wydalniczą. Stąd też biorą się widoczne odchody pluskwy na pościeli czy też nieopodal tapicerowanych łóżek. Należy pamiętać o tym, że pluskwy mogą bytować także w innych częściach składowych łóżek. Pasożyty te można znaleźć nie tylko w tapicerowanych zagłówkach czy też podstawach łóżek, często spotykane są pluskwy w materacu. Jest to duży problem osób będących właścicielami mieszkań lub domów z przeznaczeniem na ich wynajem.

Osoby, które uważają, że pluskwa domowa nie musi być zwalczana, powinny mieć świadomość, że nietępione populacje pluskiew mogą w bardzo krótkim czasie podwoić, a nawet potroić swoją liczebność. Kolonie pluskwy domowej mające stałych żywicieli, mogą bardzo długo zamieszkiwać nieruchomość. Dorosłe osobniki bytujące w materacu lub w łóżkach tapicerowanych pozostawiają odchody pluskwy na prześcieradle. Ponadto bielizna pościelowa w postaci poszewek na poduszki i kołdry również może być zanieczyszczona odchodami pluskwy, a także kropelkami krwi pochodzącej z organizmu żywiciela.

Do zwalczania pluskiew, które zagnieździły się w materacach lub łóżkach tapicerowanych nie wystarczą domowe środki. Należy pamiętać, że żyjące wraz z żywicielami pluskwy przechodzą z wymienionych elementów wyposażenia na inne, znajdujące się w domu zakamarki. Mogą one zagnieździć się także pod ramami obrazów, w cokołach, szczelinach dylatacyjnych, a także w miejscach, gdzie jest ciemno, panuje optymalna temperatura powietrza i jest możliwość bezpiecznego składowania jaj.

Odchody pluskwy na ścianie

Odchody pluskiew znajdujące się na ścianach, to ewidentny dowód na to, że w domu lub mieszkaniu zagościły te szkodniki. Kontrolowanie wyglądu ścian w mieszkaniu czy domu pozwala na zidentyfikowanie, czy w miejscach tych można wykryć obecność pluskiew. Dostępne w internecie odchody pluskwy – zdjęcia mogą być cenną wskazówką dla osób stojących przed koniecznością zakupu nowego mieszkania lub domu. Zazwyczaj poprzedni właściciele starają się ukryć odchody pluskwy poprzez zastawianie ścian i zakamarków meblami lub innymi elementami wyposażenia. Wykrycie obecności pluskiew w mieszkaniach lub domach przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż, nie należy do prostych czynności, jednakże warto przyjrzeć się dokładnie ścianom, zakamarkom i szczelinom mebli. Pluskwa łóżkowa pozostawia także ślady na pościeli.

Odchody pluskiew w postaci niewielkich czarnych kropek można zauważyć także nieopodal cokołów. Osoby, które oceniają mieszkania na sprzedaż lub wynajem, powinny wiedzieć, jak wyglądają pluskwy domowe. Warto, aby za sięgnęły one także informacji na temat tego, jak wyglądają jaja pluskwy domowej. Wszelkiego typu ciemne kropki znajdujące się na ścianach, szczególnie tych monochromatycznych, w jasnych lub pastelowych kolorach, mogą dowodzić tego, że w miejscach tych występuje pluskwa dorosła. Takie osobniki, żyjące w szczelinach mebli, zazwyczaj największą aktywność wykazują po zmroku, dlatego też ich obecność trudno jest zidentyfikować, jeśli przebywa się w domu lub mieszkaniu w godzinach rannych lub popołudniowych.

Ciemne kropki to nie jedyne pozostałości po pluskwach. Można znaleźć także martwe osobniki lub wylinki. Ślady te jednoznacznie dowodzą tego, że w mieszkaniu zagnieździły się szkodniki. Obecność pluskwy domowej można wykryć także w przypadku, gdy w mieszkaniu lub domu unosi się charakterystyczny, lekko słodkawy zapach. Dotyczy to zarówno nieruchomości poddawanych regularnym zabiegom czyszczącym, jak i tym z prawidłowo działającą wentylacją elektroniczną grawitacyjną lub mechaniczną. Na charakterystyczną, unoszącą się w powietrzu woń warto zwrócić uwagę nie tylko w trakcie oględzin mieszkania lub domu na sprzedaż czy wynajem. Zadanie to wymagane jest również od osób będących na co dzień użytkownikami posiadanych nieruchomości. Należy pamiętać, że obecność pluskiew w lokalu mieszkalnym może sugerować nie tylko dziwny zapach, który jest wyczuwalny od razu po wejściu do mieszkania lub domu, ale także inne symptomy świadczące o tym, że w nieruchomości występuje populacja pluskwy domowej.

Odchody pluskiew

Zidentyfikowanie pluskwy domowej, wbrew pozorom nie jest takie proste, ponieważ jest to owad bardzo mały. Należy pamiętać, że tryb życia tego szkodnika również sprzyja temu, że jest on trudny do wykrycia. Zazwyczaj pluskwy domowe wychodzą na żer po zmroku. Wtedy też atakują ludzi i zwierzęta domowe. Są to ich naturalni żywiciele. Błędnym przekonaniem jest to, że pluskwy domowe mogą wyginąć samoistnie. Należy pamiętać, że są to owady bardzo odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym niską temperaturę powietrza, a także brak żywicieli. Wówczas dorosłe osobniki pluskwy domowej przechodzą stan hibernacji.

Jaja pluskwy i dorosłe osobniki w materacach, a także odchody pluskwy zidentyfikowane na pościeli, to rezultat nieusuwania materaców w mieszkaniach i domach na wynajem, używanych przez poprzednich najemców. Należy także wspomnieć o tym, że wielu właścicieli domów lub mieszkań na wynajem, z chęci zysku i oszczędzania środków finansowych na samodzielnie doposażenie tych miejsc, decyduje się na niezbyt rozważny krok, którym jest przyjmowanie najemców wraz z posiadanymi przez nich elementami wyposażenia. Są nimi kanapy, sofy, fotele, pufy, narożniki, obrazy, meble, w tym także tapicerowane oraz łóżka z materacami. Wymienione elementy wyposażenia to idealne siedlisko dla pluskwy domowej. Wykrycie obecności pluskiew w tych sprzętach domowych nie jest żadną trudnością dla specjalisty zatrudnionego w firmie zajmującej się usługami dezynsekcji.

Samodzielne zidentyfikowanie pluskwy jest możliwe, jeśli posiada się wiedzę na temat tego, jak wygląda pluskwa domowa, a także jej odchody. W sieci zamieszczono wiele przykładowych zdjęć, dzięki którym można sprawdzić, czy charakterystyczne, rozmieszczone symetrycznie kropki w kolorze czarnym, to pozostałość po nieprawidłowo pomalowanej ścianie czy też uszkodzenie mechaniczne lub zabrudzenie tej powierzchni. Jeśli niedawno przeprowadzano remont w lokalu, a ściana nie posiadała zabrudzeń, to warto ocenić, gdzie się one pojawiają.

Odchody pluskwy można zauważyć nieopodal miejsca ich przebywania. Mogą to być okolice mebli tapicerowanych, cokoły, zakamarki, jak i inne kryjówki. Odchody pluskwy – zdjęcia w sieci pozwalają na pobieżną ocenę, czy ma się do czynienia z inwazją tego pasożyta. Warto także zwrócić się o pomoc do specjalisty z zakresu usług dezynsekcji. Jego wsparcie daje szansę na rzetelną ocenę czy w domu lub mieszkaniu pojawiły się pluskwy domowe. Wówczas osoba ta podejmie adekwatne do zastanej sytuacji, skuteczne działania, w postaci doboru stężenia mieszanki wody i środka owadobójczego. Preparat ten jest rozpylany w formie zimnej mgły w mieszkaniu lub domu przy pomocy zamgławiacza ULV.

Obecność pluskiew jest niebezpieczna dla człowieka, ponieważ ukąszenie pluskwy może spowodować, że do krwiobiegu zwierząt domowych czy ludzi dostaną się szkodliwe dla zdrowia bakterie. Pluskwy domowe żywiące się krwią mają kontakt z różnymi organizmami stałocieplnymi. Dlatego też bardzo łatwo mogą przenosić szkodliwe dla zdrowia, chorobotwórcze mikroorganizmy.

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.