Ozonowanie mieszkania pozwala zneutralizować nieprzyjemne zapachy i może posłużyć jako jedna z metod doraźnej dezynfekcji. Ponadto ozon działa na organizmy żywe, dlatego świetnie sprawdza się również jako środek bakteriobójczy. Dobrze radzi sobie z grzybami, pleśnią i wirusami.
Co jednak trzeba wiedzieć przed zastosowaniem ozonu i kiedy warto go używać? Sprawdź koniecznie!
Czym jest ozonowanie?
Ozon jest odmianą tlenu składającą się z trójatomowych cząsteczek. Ma silne właściwości aseptyczne i toksyczne, dlatego często wykorzystuje się go do dezynfekcji. Naturalnie ozon zgromadzony jest w atmosferze, gdzie tworzy warstwę ozonową (tzw. ozonosferę), która pochłania część promieniowania z zakresu nadfioletu.
Trzeci atom tlenu często się odłącza i wchodzi w reakcję z innymi związkami. To właśnie te właściwości wykorzystuje się w celach dezynfekcyjnych. Efekt bakteriobójczy w przypadku ozonu jest znacznie bardziej skuteczny i szybszy niż np. w przypadku chloru.
Proces ozonowania mieszkania czy domu przeprowadzany jest z wykorzystaniem generatora ozonu. To sprzęt, który produkuje gaz z powietrza poprzez zasysanie i poddanie go działaniu wyładowań koronowych. Ozon może być wytwarzany również z użyciem promieniowania UV. Do takiego procesu potrzebna jest specjalna lampa. Obie te metody są proste i ekonomiczne, ponieważ wymagają tylko dostępu do energii elektrycznej.
Ozonowanie – gdzie się je wykonuje?
Zabieg ozonowania pozwala uzyskać wysoką skuteczność. Na zastosowanie oczyszczania ozonem możemy zdecydować się w wielu miejscach. Można go zastosować w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Popularne jest m.in.:
- ozonowanie mieszkania i domu oraz innych pomieszczeń, w tym pomieszczeń użytkowych, które od dawna nie były zamieszkałe lub przesiąknęły nieprzyjemnymi zapachami (stołówki czy sale konferencyjne wymagają regularnego ozonowania),
- ozonowanie biura,
- ozonowanie pokojów hotelowych,
- ozonowanie placówek ochrony zdrowia,
- ozonowanie przychodni weterynaryjnych,
- ozonowanie wody w basenie,
- ozonowanie samochodu (szczególnie układów klimatyzacji),
- ozonowanie lokali i budynków po powodziach i pożarach,
- ozonowanie budynków przeznaczonych do hodowli zwierząt (przed ozonowaniem należy wyprowadzić z budynku wszystkie zwierzęta),
- ozonowanie żywności,
- odkażanie ziarna przeznaczonego na siew,
- dezynfekcja tkanin (tapicerki, dywany).
W jakim celu wykonuje się ozonowanie pomieszczeń?
Celem ozonowania pomieszczeń jest dezynfekcja. Do takiego zabiegu stosuje się ozonatory przedmuchowe, które pracują w układzie otwartym. Wysoka reaktywność ozonu pozwala na dużą skuteczność ozonowania i możliwość szybkiego pozbycia się nieprzyjemnego zapachu.
Co więcej, ozonowanie niweluje charakterystyczny zapach farb i lakierów, dlatego świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach po remoncie. Dzięki niemu można uwolnić się także od innych, nieprzyjemnych zapachów, chorobotwórczych zarazków, wirusów i szkodliwych drobnoustrojów, grzybów, a nawet owadów (w tym pluskiew, rybików, much). Generator ozonu może być również przydatny do pozbycia się niepożądanych zapachów odzwierzęcych, dymu papierosowego czy zapachu stęchlizny. Odpowiednie stężenie ozonu pozwoli nam też pozbyć się insektów takich jak mrówki czy pchły.
Profilaktyczna dezynfekcja ozonem może korzystnie wpływać na samopoczucie osób cierpiących na alergię lub astmę. Ozonator powietrza pozwoli na naturalizację roztoczy, substancji alergennych wydzielanych przez pleśnie oraz insektów, których wydzieliny niekiedy stanowią źródło poważnych reakcji uczuleniowych.
Ozonowanie pomieszczeń ozonem o wysokim stężeniu pozwoli też wyeliminować wszy, mole, karaluchy oraz ich poczwarki i jaja. Ponadto ozon będzie działał zabójczo i odstraszająco na gryzonie. To sprawia, że bywa często jednym ze środków używanych podczas deratyzacji.
Jak przygotować się do ozonowania pomieszczenia?
Podczas ozonowania pomieszczenia w środku nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Warto zaznaczyć, że niezwykle ważne jest prawidłowe uszczelnienie pokoju. W ozonowanym pomieszczeniu powinny być także zamknięte okna. Ponadto należy pamiętać o tym, aby usunąć z mieszkania wszystkie materiały wrażliwe na działanie ozonu. Ozonator nie powinien być używany w środowisku gazów palnych oraz materiałów wybuchowych. Nie wolno więc palić tytoniu ani pracować z otwartym ogniem lub narzędziami, które powodują płomień albo wywołują iskrę. Przed ozonowaniem warto zoptymalizować wilgotność w mieszkaniu. Im większa wilgotność, tym zabieg może okazać się efektywniejszy.
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziemy w instrukcji obsługi od producenta ozonatora lub zostaną nam przekazane przez specjalistę, który wykona dla nas usługę.
Ozonowanie – czy jest szkodliwe?
Jak już wiemy, podczas procesu ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ani ludzie, ani zwierzęta. To niezwykle istotna sprawa. Aby ozonowanie spełniło swoje zadania i było skuteczne, należy osiągnąć poziom stężenia 3-5 ppm. Objawy zatrucia u ludzi mogą wystąpić już przy osiągnięciu stężenia w granicach 0,7 ppm. Niższe stężenia działają drażniąco.
Z uwagi na właściwości utleniające, ozon może wywoływać silne działanie drażniące na spojówki oraz błonę śluzową dróg oddechowych. Wdychanie tego gazu prowadzi do reakcji zapalnych oskrzeli i płuc, a także do patologicznego rozrostu błony śluzowej i włóknienia, co może doprowadzić do niewydolności oddechowej.
Na korzyść ozonu przemawia natomiast jego wysoka reaktywność i szybki rozpad. Po odczekaniu odpowiedniego czasu od wyłączenia urządzenia, zagrożenie znika.
Aby ozonowanie powietrza było bezpieczne, należy więc bezwzględnie przestrzegać wszystkich wymaganych środków ochrony. W przeciwieństwie do innych środków odkażających i biobójczych, ozonowaniu przypisuje się wysoki profil bezpieczeństwa, a człowiekowi ozon zagraża tylko w wysokim stężeniu. Jeżeli więc chcemy ozonować mieszkania, domy czy inne budynki, zawsze róbmy to, zachowując odpowiednie standardy.
Samodzielne ozonowanie mieszkania czy domu nie zawsze bywa dobrym rozwiązaniem. Zadanie to warto powierzyć specjalistom.
Ile czasu trwa ozonowanie?
Czas ozonowania uzależniony jest od wydajności urządzenia oraz wielkości pomieszczenia. Dla przykładu ozonowanie klimatyzacji samochodowej może trwać od kilku minut do godziny, a ozonowanie pomieszczeń nawet kilka godzin. Po zakończeniu ozonowania należy jeszcze dobrze przewietrzyć pokój. Dokładny czas potrzebny do ozonowania danej kubatury budynku znajdziemy w instrukcji dołączonej do urządzenia. Możemy też zapytać specjalistę, który na podstawie wielkości pomieszczenia dokona odpowiednich obliczeń i poda nam przybliżony czas usługi.
Podsumowanie
Ozon to cząsteczka tlenu o trzech atomach. Jest cięższy od powietrza i wykorzystywany do dezynfekcji, pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, grzybów czy wirusów z mieszkania lub innego budynku. Użycie ozonatora pozwala pozbyć się także insektów oraz gryzoni.
To też skuteczne narzędzie walki z dymem tytoniowym lub z nieprzyjemnym zapachem w budynkach dotkniętych powodzią czy pożarem. Stosuje się go nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w miejscach takich jak placówki ochrony zdrowia, biura, pokoje hotelowe czy sale konferencyjne i stołówki.
Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności zastosowanie ozonatora będzie bezpieczne, szybkie i skuteczne. Przed użyciem ozonatora należy zapoznać się z dołączoną instrukcją. Najbezpieczniej jednak skorzystać z usług profesjonalistów, którzy specjalizują się w ozonowaniu.