Pluskwa domowa – wygląd, jaja, ugryzienia

dezynsekcja pluskwy

Przed przystąpieniem do oceny, czy w danej nieruchomości pojawiły się pluskwy, warto wiedzieć, czym wyróżnia się pluskwiak domowy. Pozwoli to na zidentyfikowanie, z jakim konkretnie pasożytem ma się do czynienia. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda pluskwa domowa, jej jaja oraz ugryzienia.

Jak wygląda pluskwa? Wygląd pluskwy jest dość charakterystyczny. To owad mający od 4 do 6 mm długości i około 3 mm szerokości. Pluskwy w domu przybierają czerwonobrunatną barwę. Ciało owadów jest mocno spłaszczone, o owalnym kształcie, lekko zwężającym się ku przodowi. Pluskwa domowa posiada narząd wzroku, który służy do sprawdzania, czy w danym pomieszczeniu zapadł zmrok, co umożliwia temu pasożytowi swobodne poruszanie się, w celu znalezienia naturalnego żywiciela.

Pluskwa domowa jest wyposażona w aparat gębowy podobny do igły. Jest on zabezpieczony twardą pokrywą. Owad, który nie spożywa w danej chwili pokarmu, chowa posiadaną ssawkę pod swoim ciałem. Pluskwy domowe posiadają czułki wykrywające zapach lub ciepło ciała danej ofiary. Ich stopy wyposażone są w dwa małe haczyki, co umożliwia swobodne wspinanie się i utrzymywanie na śliskich, nierównych powierzchniach, w tym także pionowych ścianach i sufitach pokrytych różnego typu materiałami wykończeniowymi, np. tapetą.

Model odżywiania pasożyta opiera się na posiadaniu żywiciela – może być nim człowiek lub zwierzęta domowe. Dlatego osoby przebywające w zapluskwionym mieszkaniu mogą czasami zidentyfikować na swoim ciele ukąszenia pluskwy, choć nie jest to regułą. Pasożyty te pozostawiają na ciele żywiciela wyraźne ślady. Ugryzienia po pluskwach przypominają czerwone wykwity, które z czasem zaczynają swędzieć, jest to reakcja alergiczna.

W mieszkaniu pluskwy domowe składają jaja w jasnym kolorze. Intensywne rozmnażanie tego pasożyta doprowadza w konsekwencji do powstania kolonii i wielu gniazd. Brak stanowczej reakcji ze strony właściciela lub użytkownika nieruchomości, może w konsekwencji doprowadzić do tego, że pluskwy będą miały doskonałe warunki do składania jaj i wylęgania się.

 

Jak rozpoznać pluskwy domowe?

Najprostszym sposobem na zidentyfikowanie, czy w domu pojawiły się pluskwy, oprócz charakterystycznych ugryzień układających się na ciele żywiciela w kształt trójkąta, są ślady krwi obecne na pościeli i materacu. Powstają one w trakcie, gdy dochodzi do ugryzienia przez pluskwy i wydalania krwi. Ponadto w miejscach, gdzie pojawiają się pluskwy, można wyczuć słodkawy, nieco mdły zapach unoszący się w pomieszczeniu. Nie daje się on zlikwidować, nawet po dokładnym wietrzeniu mieszkania.

Pluskwy domowe obecne we wnętrzach domu czy mieszkania składają charakterystyczne jaja w kolorze jasnobeżowym. Ponadto można znaleźć na ścianach czarne ślady. W miejscu bytowania pluskwy domowej znajdują się także wylinki larw, a także żywe bądź martwe owady. W związku z tym, że pasożyty te posiadają niewielkie rozmiary ciała, trudno jest je odkryć, szczególnie w ciągu dnia, kiedy nie wychodzą na żer.

Warto pamiętać, że pluskwa domowa w ciągu dnia chowa się w trudno dostępnych miejscach – w szczelinach, zakamarkach i kryjówkach. Może zdarzyć się, że obecność pluskwy domowej nie będzie wykryta przez wiele tygodni. Ci niechciani lokatorzy mogą w tym czasie intensywnie się rozmnażać, co doprowadza do powstania wielu gniazd pluskwy. Wychodzące na żer pluskwy domowe przypominają pestkę jabłka. Sposobem na rozpoznanie obecności pluskwy domowej są także odchody tych insektów, zauważalne na ścianach.

Miejsca, w których najczęściej występują pluskwy

  • łóżko, materac, pościel,
  • gniazdka elektryczne,
  • szczeliny w łazience,
  • meble,
  • obrazy, lustra,
  • zasłony,
  • listwy przypodłogowe,
  • tapety ścienne,
  • dziecięce zabawki.

 

Pluskwa domowa

Pluskwa domowa to owad zaliczany do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Łacińska nazwa tego pasożyta to Cimex lectularius. Pluskwy domowe należą do rodziny pluskwowatych. Występują na wszystkich kontynentach. Dawniej pluskwy domowe żywiły się wyłącznie krwią nietoperzy, a ich naturalnym schronieniem były jaskinie. W miarę rozwoju cywilizacji i powstawania budynków mieszkalnych, kolonie pluskiew przeniosły się do pomieszczeń zajmowanych przez zwierzęta domowe i człowieka. Oznacza to, że pluskwy znalazły nowych żywicieli. I choć z zasady owady te unikają owłosionych części ciała, to w ostateczności mogą żywić się krwią pokrytych sierścią psów i kotów.

Wiele osób zastanawia się, co to jest pluskwa. Dla laika odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta, ponieważ owad ten może być mylony z innymi pasożytami. Zdarza się przecież, że owady podobne do pluskwy domowej również występują w lokalach zamieszkiwanych przez ludzi i zwierzęta, m.in. domach, hotelach. Dlatego należy dokładnie przyjrzeć się tym pasożytom. Wykorzystanie domowych sposobów na ich pozbycie się często nie przynosi efektów, dlatego warto sięgnąć po specjalne preparaty do tego przeznaczone. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy firmy oferującej usługi dezynsekcji. Specjaliści są w stanie ocenić, z jakim owadem mają do czynienia i jakie środki zaradcze powziąć, aby pozbyć się go z wnętrza domu lub mieszkania. Mogą do tego wykorzystać takie metody jak wymrażanie ciekłym azotem, ozonowanie, oprysk ciśnieniowy, żelowanie.

 

Skąd wychodzą pluskwy?

Pluskwy domowe gnieżdżą się w meblach tapicerowanych – dotyczy to zarówno łóżek, sof, kanap, jak i innych elementów wyposażenia pokrytych materiałem. Popularne pluskwy łóżkowe, jak sama nazwa wskazuje, bytują w meblach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu. Naturalnym środowiskiem tych pasożytów są wąskie otwory. To owady, które mogą znajdować się także w fałdach zasłon, pod obrazami, tapetami, w cokołach oraz w innych szczelinach i zakamarkach. Kolonie pluskiew mogą za dnia ukrywać się w szczelinach mebli i gniazdkach elektrycznych. Pluskwy domowe ukrywają się także za listwami podłogowymi, we framugach drzwi i w ramach.Warto więc przyjrzeć się tym miejscom i zadbać o czyste powierzchnie, częste pranie pościeli w wysokiej temperaturze i regularne sprawdzanie materaca oraz zakamarków mebli i pomieszczeń, aby uniknąć obecność pluskiew w domu czy mieszkaniu. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomogą w pozbyciu się pluskiew, koniecznie należy skorzystać z profesjonalnej firmy do dezynsekcji.

 

Stadia rozwoju pluskwy

Cykl rozwojowy pluskwy domowej wynosi około 30-60 dni. Okres wylęgania się larw pluskwy domowej jest bezpośrednio uzależniony od temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. W przypadku, gdy występują sprzyjające warunki termiczne, larwy pluskwy domowej pojawiają się w przedziale 4-17 dni od złożenia przez samice pluskwy jaj.

Niska temperatura panująca w pomieszczeniach mieszkań i domów znacznie spowalnia wylęganie się larwy pluskiew. W przypadku, gdy temperatura we wnętrzach spada poniżej 14 stopni Celsjusza, wylęganie larwy pluskwy domowej jest zahamowane, a złożone jaja dezaktywują się.

W okresie larwalnym pluskwy domowe linieją 5 razy i wzrastają do 5,5 mm. Proces ten odbywa się w temperaturze pokojowej i trwa do 10 tygodni. W trakcie stadium wzrostu pluskwy domowe muszą pobierać krew, aby przejść do kolejnego etapu linienia, a potem przekształcić się w osobników dorosłych.

Pluskwy i ich larwy są w stanie przeżyć bez pożywienia od 80 do 140 dni. Dorosłe osobniki, w przypadku braku pokarmu są w stanie wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji, trwający nawet do ponad 500 dni. Jedynym warunkiem jest utrzymanie niskich temperatur w pomieszczeniach.

 

Larwy pluskiew – rozmnażanie

Pluskwa domowa to pasożyt, który intensywnie się rozmnaża. Jaja pluskwy produkowane są w bardzo szybkim tempie i w dużych ilościach. Samica pluskwy domowej jest w stanie znieść od dwóch do trzech jaj w ciągu doby.

Rozmnażanie pluskiew przebiega w szybkim tempie, co powoduje, że owady te zaczynają się kolonizować. Po jednym zapłodnieniu pluskwa domowa składa do 150 jaj. W ciągu kilku miesięcy samica pluskwy domowej jest w stanie złożyć nawet do 500 jaj. Warto pamiętać, że jaja pluskwy domowej posiadają kolor beżowy. Samice pluskwy są w stanie zasilić kolonie dużą liczbą jaj, z których wylęgną się larwy pluskwy domowej.

 

Co jedzą pluskwy?

Pluskwy domowe wyruszają na żer, kiedy w pomieszczeniu, w którym przebywają zapada zmrok. Wtedy też dochodzi do pogryzienia przez pluskwy, zarówno człowieka, jak i zwierząt domowych. Warto pamiętać, że ukąszenia pluskiew są konsekwencją modelu odżywiania tych pasożytów.

Swędzące ugryzienie po pluskwie to pozostałość po otworze, przez który pobiera ona krew żywiciela, tj. człowieka czy zwierząt stałokrwistych. Oznacza to, że żywicielem pluskwy domowej są wyłącznie organizmy żywe utrzymujące stałą temperaturę ciała. Natomiast ukąszenie pluskiew nie dotyczy zwierząt zaliczanych do gatunku płazów, gadów i ryb.

 

Jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej?

Pierwszym sygnałem, który świadczy o obecności pluskwy domowej, są pojawiające się na ciele żywicieli charakterystyczne ugryzienia. Ślady po pluskwach czy ugryzienie pluskwy domowej na ciele zwierząt domowych i ludzi tworzą charakterystyczną linię lub układają się na kształt trójkąta. Można zauważyć 2 lub 3 pojedyncze ugryzienia pluskwy o barwie różowej lub czerwonej. Mogą one być zlokalizowane na kończynach lub plecach.

Miejsca po ugryzieniu pluskwy zaczynają intensywnie swędzieć. Należy pamiętać, że pojawiające się ugryzienia w nocy, które nie przypominają śladów po ukąszeniach innych owadów latających, w tym komarów, mogą być oznaką obecności pluskiew w budynku. Co jednak istotne, pluskwy, ze względu na posiadanie jednego żywiciela w ciągu życia, nie przenoszą chorób.

Jak pozbyć się pluskiew?

Zwalczanie pluskiew bywa uciążliwe i kosztowne. Jeśli skorzystamy z pomocy fachowców, trzeba liczyć się z kosztami, jakie niesie ze sobą wykonanie dezynsekcji pomieszczeń. Jednak wykorzystywane przez nich metody i środki są skuteczne. Można także do zwalczania pluskiew wykorzystać domowe sposoby, w tym gorącą parę, i profesjonalne preparaty, stworzone do walki z tymi szkodnikami. Proces pozbycia się tych pasożytów bywa długi i żmudny. Jeśli domowe sposoby i sklepowe preparaty zawiodą, a problem pluskiew będzie nadal się utrzymywał, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy do dezynsekcji.

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.