Robaki w domu są dużym problemem dla mieszkańców i osób użytkujących nieruchomość. Bez względu na ich liczbę, insekty domowe są uciążliwe, ponieważ cykl rozmnażania robaków może doprowadzić w konsekwencji do pojawienia się gniazd i kolonii bytujących w zakamarkach, szczelinach, a także wszelkich miejscach, gdzie panują sprzyjające warunki do rozwoju insektów.
Robaki w domu – jakie są rodzaje i jak je rozróżnić?
Robaczki w domu mogą pojawić się bez względu na porę roku czy reżim sanitarny. Osoby często sprzątające mieszkania również mogą spotkać się z problemem uciążliwych insektów domowych. Wśród najpopularniejszych owadów w domu wymienić można mrówki faraona, pchły, karaluchy, mole, pluskwy i muszki. Te wymienione małe robaki w domu napotkać można w różnych miejscach. Są to zagłębienia w materacach, przerwy w meblach, jak również wszelkiego typu szczeliny występujące w powierzchniach ścian.
Pluskwa domowa to najczęściej pojawiający się owad zarówno w starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Tego typu insekty w domu mogą bytować także w okolicach gniazdek elektrycznych, mebli tapicerowanych, za ramami obrazów czy też w pościeli i materacach. To robactwo domowe, które jeśli nie zostanie w porę wytępione, z pewnością będzie się namnażać, co doprowadzi do powstania kolonii tych szkodników.
W pomieszczeniach, gdzie przechowywane są wyroby mączne, cukier lub resztki jedzenia, mogą pojawić się robaki spożywcze. To owady domowe, które upodobały sobie szczególnie spiżarnie, schowki, a także szafki kuchenne, gdzie przechowywane są różnego typu artykuły spożywcze. Dostarczane tym robakom domowym pożywienie sprzyja bezproblemowemu rozmnażaniu się i kolonizowaniu szkodników. Ich obecność w domu można zidentyfikować poprzez pozostawione przez nich ślady, w tym wylinki czy też odchody.
Z kolei robaki w domu od wilgoci mogą być dużym problemem osób, które zidentyfikowały je w łazience. Pomieszczenia te zapewniają szkodnikom sprzyjające warunki do rozwoju. Obecne w domu rybiki cukrowe bytują w ciemnych zakamarkach i wychodzą po zapadnięciu zmroku. Występują one przede wszystkim w kuchni i łazience. Wyróżnia je wzmożona aktywność nocna. To insekty, które w polskich domach pojawiają się masowo. Pozbycie się tych niechcianych lokatorów może być trudne, ponieważ jedna samica znosi nawet do 20 jaj na dobę. Z uwagi na to te małe robaczki są trudne do wytępienia domowymi sposobami.
Robaki w domu – rodzaje
Pełzające robaki w domu, czyli rybiki cukrowe nie są groźne dla człowieka. Ich ugryzienie nie powoduje swędzących ran. To także szkodniki, które nie przenoszą żadnych chorobotwórczych bakterii czy innych szkodliwych dla zdrowia patogenów. Dużym problemem w domu mogą być żarłoczne insekty, do których zalicza się żywiak chlebowiec, jak również mole spożywcze. Obecność tych niechcianych lokatorów wynika z dostarczania im produktów spożywczych. Dorosłe osobniki wymienionych owadów, posiadając sprzyjające warunki do rozmnażania się, mogą szybko założyć gniazda i rozpocząć kolonizowanie. Produkty spożywcze, którymi żywią się larwy w domu, zaliczane do gatunku moli spożywczych czy innych insektów lubiących sypkie produkty spożywcze, upodobały sobie szczególnie mąkę, kaszę i pieczywo. Z kolei dorosłe osobniki nie pogardzą cukrem, ziarnami i kaszą.
Mole spożywcze przenoszą bakterie i grzyby, dlatego też są niebezpieczne dla człowieka. W produktach spożywczych, które zostaną przez nie skażone, mogą namnażać się szkodliwe dla człowieka patogeny. Po przedostaniu się do układu pokarmowego, powodują niestrawność, bóle brzucha, problemy gastryczne czy uporczywe biegunki.
Do często pojawiających się robaków w domu, które upodobały sobie artykuły spożywcze należą także karaluchy i prusaki. To robaki w mieszkaniu, które poszukują resztek jedzenia. Zazwyczaj bytują w produktach spożywczych pozostawionych na blatach kuchennych i niezabezpieczonych poprzez zamknięcie w szczelnych pudełkach.
Dużym problemem są także gryzące owady w domu. Do tej grupy z pewnością zaliczają się pluskwy domowe. To wyjątkowo uciążliwe insekty domowe, które wymagają przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu w postaci dezynsekcji. Odbywa się ona przy pomocy zamgławiania ULV. Z kolei jaja pluskwy domowej i osobniki w początkowym stadium rozwoju można wytępić poprzez zastosowanie pary wodnej o temperaturze nie mniejszej niż 80 stopni Celsjusza.
Obecne w meblach tapicerowanych pluskwy domowe mogą być przeniesione do nieruchomości na ubraniach, w sierści zwierząt lub na niektórych elementach wyposażenia. Szkodniki te bytują w różnych miejscach. Jeśli zauważymy robaki w pościeli można podejrzewać, że ma się do czynienia z pluskwą domową.
Każdy pluskwiak w domu oznacza poważne wyzwanie, ponieważ są to jedne z najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjemnych insektów. Żywią się krwią zwierząt domowych i ludzi. Atakują w nocy, pozostawiając na ciele ugryzienia. Nie przenoszą one żadnych groźnych chorób, ale są nosicielami wielu bakterii. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością skóry czy zaburzonym układem immunologicznym.
Robaki domowe
Bardzo popularne robaki w domu to karaluchy. Preferują one ciemne i wilgotne przestrzenie. Dlatego można znaleźć je w piwnicach, spiżarniach lub kanalizacjach. Karaluchy upodobały sobie resztki pożywienia. To właśnie głód sprawia, że wychodzą one ze swoich kryjówek, poszukując produktów mącznych i innych artykułów spożywczych. Karaluchy nie powinny być tępione domowymi sposobami, ponieważ są to insekty domowe bardzo wytrzymałe, nie reagujące na tradycyjne środki dostępne w ogólnej sprzedaży. Pozbycie się karaluchów wymaga zastosowania odpowiednich metod, najlepiej żelowania. Te insekty domowe przenoszą groźne patogeny. Wśród nich są wirusy, grzyby, bakterie, rotawirusy czy gruźlicę.
Niebezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych karaluchy domowe, niegdyś były tępione przy pomocy oprysków. Jednakże zaniechano tej metody, ponieważ była ona niebezpieczna dla domowników. Obecnie te wyjątkowo odporne na tępienie szkodniki domowe zwalcza się poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej trutki w postaci żelowej. Zawiera ona feromony, które pobudzają aparat węchowy karaluchów. Dzięki temu zanoszą one ją do swoich gniazd, gdzie jest spożywana przez resztę osobników. Powoduje to wytępienie tych insektów domowych poprzez pozbycie się całej kolonii. Metoda żelowa na karaluchy jest obecnie najbardziej popularnym, a zarazem skutecznym sposoby walki z tymi robakami w mieszkaniu.
Do latających robaków w domu zaliczają się muszki. Nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych i nie powodują ugryzień. Niestety przenoszą szkodliwe patogeny, które mogą być przyczyną zachorowania na czerwonkę, cholerę czy gruźlicę.
Muszki żywią się resztkami organicznymi, szczególnie owocami i roślinami. Pozostawiają odchody na spożywanych przez siebie resztkach pożywienia. Dlatego warto myć wszystkie znajdujące się na powierzchni blatów roboczych owoce, szczególnie przed przystąpieniem do konsumpcji.
Uciążliwe insekty domowe
Uciążliwe insekty domowe mogą skutecznie uprzykrzać życie domownikom. Robaczki w domu, które zjadają celulozę, czyli książki, gazety i tapety, określane są mianem moli książkowych. Są one bardzo poważnym problemem, ponieważ powodują spustoszenie w księgozbiorach, często gromadzonych latami.
Nierzadko te latające robaki w domu powodują uszkodzenie świeżo położonej tapety czy kosztownych książek. To najczęściej pojawiające się insekty domowe, które upodobały sobie szczególnie starsze księgozbiory. Mogą one bytować w bibliotekach, gdzie znajdują się stare gazety czy też książki wydawane na papierze zawierającym dużą ilość celulozy.
Osoby zamieszkujące nieruchomość często odkrywają także obecność glizdy w domu, a także żuków w mieszkaniu. Są to robaki wywołujące wstręt i obrzydzenie, a u niektórych osób nawet stany lękowe. Pozbycie się żuków w mieszkaniu czy glizdy w domu może polegać na zastawianiu pułapek lub skorzystaniu z profesjonalnych usług firmy oferującej zabiegi dezynsekcji.
Należy pamiętać, że niektóre owady podobne do pluskwy domowej również mogą zagnieździć się w mieszkaniach. Osoby, które nie mają pewności, z jakim konkretnie rodzajem szkodników domowych mają do czynienia, powinny poprosić o pomoc profesjonalistów. Są oni w stanie zidentyfikować nie tylko gatunek danego szkodnika, ale przede wszystkim przybliżoną liczbę osobników okupujących nieruchomość. Po dokładnej inspekcji mieszkania i obejrzeniu najczęściej wybieranych przez szkodniki domowe zakamarków, specjalista świadczący usługi dezynsekcji jest w stanie dobrać odpowiednie metody walki z owadami zarówno przy pomocy środków chemicznych, pary wodnej, jak i specjalnych urządzeń, do których należy między innymi zamgławiacz. Jest to jedyny sposób, aby pozbyć się niechcianych lokatorów. Wówczas problem robaków domowych może przestać istnieć. Warto pamiętać, że profesjonalna dezynsekcja zabija także mrówki faraona i inne szkodniki domowe.