Robaki z pancerzem w domu – co to jest?

robaki-z-pancerzem

Osoby, które zauważyły, że w ich domu lub mieszkaniu pojawili się nieproszeni lokatorzy, często mają problem ze zidentyfikowaniem, o jakie konkretnie owady chodzi. Mogą to być nie tylko pluskwy domowe, ale również karaluchy czy prusaki. Te ostatnie owady to robaki z charakterystycznym pancerzem. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób je rozpoznać, aby jak najszybciej podjąć działania zmierzające do tego, by wytępić te szkodniki i zapobiec ich dalszemu rozmnażaniu się.

Robaki z pancerzem w domu – co to jest?

Bardzo wiele osób zamieszkujących zarówno nowoczesne budynki, jak i mieszkania w tak zwanym budownictwie starszego typu zauważa, że w ich lokalach zaczynają bytować robaki z pancerzem. Te owady niemal od razu kojarzą się z czymś nieprzyjemnym, obrzydliwym i brudnym. Nic dziwnego, ponieważ większość tego typu szkodników może być powodem pojawienia się zanieczyszczeń na blatach kuchennych bądź też w miejscach, gdzie bytują te owady. Zdarza się, że wychodzące na żer czarne robaki z pancerzem trafiają do pojemników z jedzeniem. Zanieczyszczają je swoimi odchodami bądź też pozostałościami charakterystycznej wydzieliny, która znajduje się w ich aparacie gębowym.

Robaki z pancerzem mogą pojawić się w domu lub mieszkaniu, gdzie panują sprzyjające warunki do rozmnażania się. Chodzi tutaj przede wszystkim o optymalną temperaturę powietrza, jak również wysokie zawilgocenie wnętrz, spowodowane między innymi nieszczelnością instalacji wodno-kanalizacyjnej bądź też pozostawianiem wilgotnych naczyń w zmywarkach i w zlewie kuchennym.

Robaki z pancerzem w domu mogą być bardzo poważnym problemem. Dlatego też należy jak najszybciej podjąć działania zmierzające do tego, aby pozbyć się tych szkodników, a jednocześnie nie spowodować uszkodzenia elementów wyposażenia wnętrz czy też zatrucia roślin domowych i zwierząt żyjących w akwariach. Robaki z pancerzem zaliczane są do dwóch podstawowych gatunków. Mogą to być karaluchy lub prusaki. Kluczową kwestią jest zrozumienie, w jaki sposób bytują te owady, jak wyglądają, jakie są ich cechy charakterystyczne, a także w jaki sposób się rozmnażają.

Ponadto, aby przekonać się czy robaki z pancerzem w domu należą do rodziny karaczanowatych, w tym karaluchów w lub prusaków, warto także przyjrzeć się, jakie ubytki w posiadanych artykułach spożywczych nastąpiły od czasu, gdy nieruchomość zaatakował wybrany gatunek robaka pancernika. Zarówno prosionki w domu, jak i czarne robaki z pancerzem mogą przyczyniać się do pojawienia zarazków, grzybów, pleśni, a także innych chorobotwórczych mikroorganizmów. Większość karaluchów jest nosicielami groźnych dla zdrowia i życia patogenów, rotawirusów, wirusów grypy, a także różnego typu bakterii i grzybów powodujących ciężkie zatrucia pokarmowe, nieżyty jelit, a także podrażnienia układu pokarmowego. Zanieczyszczone przez robaka z pancerzem, na przykład karalucha pożywienie nie nadaje się już do dalszego przetwarzania, ponieważ nie można go podawać zwierzętom ani ludziom, gdyż może doprowadzić to do poważnych zaburzeń gastrologicznych.

Robaki w domu z pancerzem: prusaki

Robaki z pancerzem, które mogą pojawić się w domu, to nie tylko dorosłe osobniki, ale również owady domowe, które są dopiero w formie larwalnej. Należy pamiętać, że prusak to robak bardzo podobny do karalucha, a także przybyszki amerykańskiej lub zadomki polnej. Należy pamiętać, że prusaki, szczególnie młode osobniki, mogą być mylone z takimi owadami, jak pluskwa domowa. Ten ostatni rodzaj pasożytów ma czerwono-brunatne ciało. Kolor pluskwy domowej może przypominać prusaka. Dlatego też dla osób niezaznajomionych z tematyką owadów domowych bytujących w nieruchomościach, pluskwa domowa i małe prusaki to identyczne szkodniki. Po bliższym poznaniu, prusak i pluskwa domowa różnią się od siebie w sposób znaczący. U prusaka ciało jest mniej spłaszczone i znacznie silniejsze niż ma je pluskwa domowa. Ponadto robaki w domu, czyli prusaki, mają dużo mniej spłaszczone ciało, które ma nieco wydłużony tułów i bardziej beczułkowaty kształt odwłoka. U prusaka znaleźć można także dwa czarne, charakterystyczne pasy znajdujące się na przedpleczu.

Mocno spłaszczone ciało, które ma prusak stanowi jeden z najważniejszych sposobów identyfikacji, z jakimi konkretnie robakami w domu ma się do czynienia. Domowe sposoby na to, aby zidentyfikować czy w lokalu mieszkalnym bądź też budynku zajmowanym przez jedną lub kilka rodzin pojawiły się czarne robaki, nie zawsze są wystarczające. Czarne owady w postaci prusaków powinny być jak najszybciej odróżnione od pluskwy domowej. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ stosuje się inne metody wytępienia tych szkodników. Warto zwrócić uwagę na to, że robaki pancerniki w postaci prusaków preferują miejsca, gdzie mają stały dostęp do pokarmu. Mogą być to pomieszczenia kuchenne, jak również łazienki. To tam znajduje się papier toaletowy, resztki pożywienia, włosy, woda, a także inne artykuły spożywcze i higieniczne niezbędne do zapewnienia prusakom doskonałych warunków do rozwoju. Robaki w domu żyją w pomieszczeniach silnie zawilgoconych, ciepłych i pozbawionych dostępu naturalnego światła słonecznego. To owady w kolorze ciemnoszarym. Do tej grupy zaliczane są szare robaki. Mogą być to rybiki cukrowe, które bytują tylko w łazienkach, żywiąc się celulozą.

Rybiki cukrowe larwy żywią się tym samym, co osobniki dorosłe. Dlatego też można zauważyć duże ubytki w papierze toaletowym. Te robaki w domu w kolorze ciemnoszarym mają charakterystyczny lekko lśniący odwłok. Nie zagrażają one życiu i zdrowiu człowieka. Jednakże warto je wytępić przy pomocy metod stosowanych przez nasze babcie.

Robaki z pancerzem w domu, czyli prusaki nie zagrażają człowiekowi. Podobnie, jak rybiki cukrowe, ponieważ nie atakują one ludzi, w przeciwieństwie do pluskwy domowej. Powszechnie znany pancernik robak, czyli prusak nie żywi się krwią ludzką ani też żadnymi płynami ustrojowymi organizmów stałocieplnych. Robak czarny, do którego zalicza się prusak jest owadem mylonym często z karaluchami, uznawanymi za szkodniki globalne, występujące prawie na całej kuli ziemskiej. To owady kosmopolityczne, które przystosowały się do każdych warunków klimatycznych, jakie panują na świecie.

Robaki w domu z pancerzem – karaluchy i prusaki

Robaki z pancerzem, które na dobre zadomowiły się w pomieszczeniach zajmowanych przez ludzi i zwierzęta, to także karaluchy. Ten gatunek owada jest znany od wieków. Bytuje on w różnych miejscach. Nie tylko w blokowiskach czy dużych skupiskach ludzi, ale również w placówkach edukacyjnych, budynkach przedsiębiorstw, w punktach gastronomicznych czy obiektach handlowo-usługowych. Ten robak z pancerzem wzbudza obrzydzenie i niechęć już samym swoim wyglądem. Czarne robaki z pancerzem w postaci karaluchów przemieszczają się systemem rur, kanałami wentylacyjnymi. Wybierają silnie zawilgocone pomieszczenia, gdzie panuje dobra temperatura powietrza, sprzyjająca namnażaniu takich owadów, jak czarne robaki z pancerzem w domu. Karaluchy przystosowały się do polskich warunków atmosferycznych. Kluczową kwestią jest wiedza na temat tego, jak wyglądają te robaki z pancerzem? W przeciwieństwie do pluskwy domowej, karaluchy nie mają tak rozwiniętego systemu czułków. Czarny robak z czułkami wychwytującymi potencjalnego żywiciela to pluskwa domowa, która jest w stanie w pomieszczeniu pozbawionym światła wyczuć specyficzny zapach organizmu stałocieplnego.

Z kolei karaluchy to czarne robaki z pancerzem, które nie żywią się krwią człowieka, ale podobnie jak inne insekty, przenoszą groźne choroby i wymagają natychmiastowej utylizacji. Każdy czarny robak z pancerzem zidentyfikowany w domu, powinien być sygnałem do tego, aby podjąć właściwe działania. Karaluch domowy ma pancerz odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych w postaci gwałtownej zmiany temperatury, działania środków chemicznych o niskim stężeniu bądź też promieniowania radioaktywnego. Robaki z pancerzem w postaci karaluchów mogą znaleźć się w miejscach, gdzie nie panują sprzyjające warunki do rozwoju. Wówczas zaczynają one wpadać w stan hibernacji i mogą tak przetrwać nawet przez 40 dni pozbawione dostępu pożywienia i wody. Jak wspomniano już wcześniej, pancerniki robaki w postaci karaluchów to nie jedyne owady, które mogą zaatakować domy i mieszkania. Podobnie rzecz ma się z prusakami. To również robak z pancerzem w domu, który preferuje miejsca ze stałym dostępem do pożywienia. Jednakże w przeciwieństwie do karalucha, jest on bardziej podatny na różnego typu niekorzystne działanie czynników.

Pancernik robak – karaluch w postaci prusaka, wybiera dużo mniej wilgotne pomieszczenia, gdzie panuje znacznie wyższa temperatura powietrza. Te robaki z pancerzem w domu mogą wędrować po blatach kuchennych, jak również innych niezabezpieczonych miejscach, gdzie przechowywane jest jedzenie. Każdy robak czarny w postaci karalucha bądź też prusaka powinien być wytępiony przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów insektobójczych stosowanych przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją.

Wiele osób zastanawia się czy jest możliwe, aby w domu pojawił się latający robak z pancerzem. Okazuje się, że tego typu insekty, to zadomka polna, która ma długie czułki i skrzydła ułożone w identyczny sposób, jak prusaki i karaluchy. Ten latający robak z pancerzem jest w stanie przemieszczać się, ale niezbyt sprawnie. Zadomka polna ma czarne przedplecze i przezroczyste skrzydła. Ten robak w mieszkaniu jest w stanie przetrwać nawet gdy panują w nim niezbyt korzystne warunki atmosferyczne. Prawidłowe rozpoznanie, z jakim gatunkiem owada ma się do czynienia, pozwoli na pozbycie się go i zabezpieczenie przed powrotem. Dzięki temu można uniknąć problemów z kolonizowaniem się czarnych robaków w domu.

Osoby, które zastanawiają się, dlaczego w ich lokalach pojawiły się robaki z pancerzem, powinny najpierw zbadać wszystkie pomieszczenia, aby wykryć czy nie ma w nich sprzyjających warunków do rozwoju tych szkodników. Może być to niezabezpieczona szczelina w łazience, która ułatwia poruszanie się rybików cukrowych bądź też pozostawione na blacie kuchennym resztki pożywienia, które przyciągają karaluchy i prusaki. Z kolei latający robak z pancerzem w postaci zadomki polnej może pojawić się, gdy w domu znajduje się duża ilość artykułów sypkich, niezabezpieczonych przed dostępem do niej owadów i innych organizmów żywych. Warto pamiętać także o pluskwie domowej, która również ma charakterystyczne, lekko spłaszczone ciało. Ten szkodnik żywi się krwią ludzką, dlatego też bardzo łatwo zidentyfikować jego obecność odkrywając ślady krwi na kołdrze, pościeli bądź prześcieradle. 

5/5
Tomasz Gołda - Autor Tomasz Gołda - założyciel firmy Derato, od wielu lat z powodzeniem działający w branży dezynsekcji i dezynfekcji. Prywatnie właściciel 3 kotów i psa, pasjonat gór, motoryzacji i sportów ekstremalnych. Nie lubi robali.