Pluskwy mogą pojawić się w domu, w którym utrzymuje się porządek, a meble i pozostałe elementy wyposażenia są na bieżąco czyszczone, nawet przy użyciu silnie działających detergentów. Zidentyfikowanie obecności pluskwy wymaga posiadania wiedzy na temat wyglądu, sposobów odżywiania i trybu życia tego owada. Odkrycie, że w domu znajdują się pluskwy daje możliwość szybkiego zareagowania i zastosowania odpowiednio dobranych metod, mających na celu skuteczne wytępienie tego szkodnika przy użyciu sprawdzonych, a jednocześnie bezpiecznych metod.
Co to jest i jak wygląda pluskwa?
Osoby zastanawiające się, jak sprawdzić czy w domu są pluskwy powinny wiedzieć, jak dokładnie wygląda ten owad, aby móc zidentyfikować, czy rzeczywiście mają do czynienia z tym gatunkiem szkodnika. Pluskwy mogą być przeniesione do domu na ubraniu, sierści zwierząt lub też w tapicerowanych meblach i innych elementach wyposażenia, do których należą między innymi ramy obrazów. Dorosłe pluskwy mogą trafić do domu przyniesione wraz z torbami, które znajdowały się w pomieszczeniach zaatakowanych przez te owady.
Pluskwy domowe mają kolor czerwonobrunatny. Dzieje się tak, gdy w pobliżu znajduje się żywiciel w postaci człowieka lub zwierząt domowych. Należy pamiętać, że pluskwy odżywiają się krwią organizmów stałocieplnych.
Zaatakowane przez pluskwy domowe meble tapicerowane, a także miejsca w pobliżu łóżka, są dla nich idealną kryjówką. Ich gniazda mogą znajdować się także pod cokołami, w zakamarkach, a także w szczelinach dylatacyjnych. Pluskwy w materacu bądź też w innych miejscach mają doskonałe warunki do rozmnażania się. Należy pamiętać, że ślady krwi widoczne na pościeli czy na poduszce powinny zaniepokoić osoby, które przebywają w domu lub mieszkaniu. Ewidentnym dowodem na obecność wyżej wymienionych owadów są ugryzienia pluskiew, które tworzą charakterystyczne figury w kształcie trójkąta, usytuowane na barkach, klatce piersiowej, plecach, a także na kończynach dolnych lub górnych.
Jak pozbyć się pluskiew? Co je odstrasza?
Identyfikowane odchody pluskwy na pościeli, a także pluskwy gniazdo – odkryte w zakamarkach między innymi cokołach czy szczelinach, daje potwierdzenie tego, że ma się do czynienia z trudnym do wytępienia szkodnikiem. Jaja pluskwy są znoszone regularnie, dlatego też bardzo szybko dochodzi do powstania całych kolonii tych owadów. Odpowiedź na pytanie – pluskwy jak rozpoznać tego owada, znajduje się na wielu stronach internetowych. W miejscach tych podano także sposoby na wytępienie tych szkodników.
Warto pamiętać, że pluskwy domowe, które bytują w pomieszczeniach przez dłuższy czas, mając stały dostęp do żywicieli, namnażają się w zastraszającym tempie. Bardzo duża ilość pluskwy domowej wymaga skorzystania z pomocy profesjonalistów oferujących usługi dezynsekcji. To osoby dysponujące odpowiednio dobranymi preparatami owadobójczymi, które mają na celu pozbycie się pluskwy domowej. Niegdyś sposobem na pluskwy był oprysk. Obecnie uznaje się, że jest to metoda nieskuteczna. Znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć przy pomocy zamgławiania ULV.
Pluskwy zostają potraktowane zimną chmurą składającą się z niewielkich cząsteczek wody, połączonej ze skoncentrowanym preparatem owadobójczym. Ma on bardzo silne działanie, a jednocześnie nie powoduje uszkodzenia elementów wyposażenia, mebli, podłóg czy innych przedmiotów znajdujących się w domu lub mieszkaniu zaatakowanym przez te owady. Martwe osobniki dorosłe giną od razu po zastosowaniu zamgławiania ULV. Z kolei jaja i bardzo młode osobniki mogą być potraktowane parą wodną o temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Wówczas można pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale i młodych pluskiew.
Jak rozróżnić ugryzienie pluskwy a ukąszenie komara?
Wiele osób odkrywa na swoim ciele różnego typu swędzące krosty w kolorze czerwonym. To drobne rany, które mogą wskazywać na ukąszenie pluskwy bądź też komara. Aby rozróżnić, z jakim rodzajem owada ma się do czynienia, należy pamiętać, że ślad po ugryzieniu komara jest bardzo charakterystyczny. Wokół jasnego bąbla na skórze tworzy się lekko zaróżowiony obszar. Jeśli miejsce to jest drażnione poprzez drapanie, skóra jest czerwona i mogą pojawić się uszkodzenia jej powierzchni. Ugryzienie komara tworzy bolące, swędzące miejsce, które po podrapaniu intensywnie piecze. Może też pojawić się obrzęk skóry i zwiększona temperatura będąca następstwem stanu zapalnego. Pluskwy, w przeciwieństwie do komarów, atakują plecy, brzuch i okolice klatki piersiowej. Ugryzienie pluskwy jest znacznie bardziej bolesne niż te dokonane przez komara.
Należy pamiętać, że pluskwa ma aparat gębowy ze ssawką kłująco-ciągnącą, dlatego też pluskwa domowa jest w stanie przebić się nawet przez skórę dorosłego człowieka. Komary dużo częściej gryzą odkryte części ciała. Może to być twarz, szyja, ręce i nogi. Z kolei ugryzienie pluskwy może skutkować tym, że na pościeli lub materacu pojawiają się ślady krwi. Komar pożywia się znacznie mniejszą ilością krwi niż pluskwa domowa. Ten ostatni owad jest w stanie spożyć jej znacznie więcej niż sam waży. Plamy krwi na pościeli mogą dowodzić tego, że ma się do czynienia z atakiem pluskwy domowej. Problem ten może pojawić się nawet w zadbanym domu. Warto wspomnieć, że pluskwy przechodzą z jednego gniazda do drugiego, dlatego też ugryzienie pluskwy pojawia się przez cały rok. W przypadku komarów charakterystyczne ślady po ukąszeniach są obecne tylko i wyłącznie w okresie panowania wysokiej temperatury powietrza na zewnątrz, czyli późną wiosną i w pełni lata.
Jak rozpoznać ukąszenie pluskwy?
Osoby zastanawiające się, jak rozpoznać pluskwy, które pozostawiły ślady na ciele człowieka, powinny mieć świadomość, że są to owady atakujące w nocy. Dorosłe osobniki do rozwoju i składania jaj potrzebują sporej ilości pożywienia, czyli ludzkiej lub zwierzęcej krwi. Dlatego też ugryzienia pluskiew układają się w figury geometryczne, między innymi trójkąty, a ich ilość jest spora. Mogą to być rany pojawiające się na całej długości pleców, brzucha, klatki piersiowej, a nierzadko także kończyn górnych i dolnych. Pluskwy domowe mają zdolność wzajemnego wabienia, gdy w pobliżu znajduje się żywiciel. Potrafią one wyczuć temperaturę organizmów stałocieplnych, między innymi zwierząt domowych i człowieka. Dlatego też po nocy spędzonej w łóżku, gdzie zagnieździły się pluskwy domowe, można odkryć na swoim ciele wiele ugryzień pluskwy. Pozostałości po ukąszeniu pluskwy są bolesne, swędzące, a czasem trudne do szybkiego wygojenia.
Pluskwa domowa atakuje każdej nocy, ponieważ potrzebuję ona bardzo dużej ilości pokarmu. Stąd też pojawia się mnóstwo ugryzień pluskwy. Warto pamiętać, że ugryzienie pluskwy zdjęcia przedstawione w Internecie mogą być sposobem na zidentyfikowanie, z jakim konkretnie owadem ma się do czynienia. Ponadto jeśli zaobserwuje się charakterystyczne ślady w okresie wczesnej wiosny, jesieni lub zimy, to można mieć pewność, że w domu bytuje pluskwa.
Wiele osób zastanawia się też, czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne, ponieważ ma ona kontakt z krwią żywiciela. Pluskwa domowa jest w stanie przenieść przy pomocy swojego aparatu gębowego bakterie, wirusy i różne chorobotwórcze patogeny. Dzieje się tak z powodu tego, że owad ten spożywa krew organizmów stałocieplnych, bez względu na stan ich zdrowia. Dotyczy to także zwierząt domowych, które w swoim krwiobiegu również mogą mieć różnego typu wirusy, bakterie czy chorobotwórcze mikroorganizmy.
Jak wygląda pluskwa domowa?
Wokół problemu pojawienia się pluskwy w domu narosło wiele mitów. Przede wszystkim niektóre osoby mylą te owady z innymi osobnikami wyposażonymi w skrzydła. Odpowiedź na pytanie, czy pluskwy latają jest bardzo prosta. Jest to owad, który przemieszcza się wyłącznie przy pomocy odnóży wyposażonych w specjalne haczyki, są to tak zwane stopy pluskwy domowej. To one gwarantują, że pluskwy są w stanie utrzymać się na nierównej powierzchni, w tym pionowych ścianach bądź też podłożu pokrytym bejcą, lakierami lub farbą. Aby sprawdzić, czy w domu znajdują się pluskwy, warto pamiętać, że owady te są bardzo małe i trudne do zidentyfikowania w porze dziennej. Wychodzą one na żer wyłącznie nocą, atakując stałych żywicieli.
Pluskwa ma lekko spłaszczony tułów, który jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym uderzenie ciężkimi przedmiotami. Trudno jest rozgnieść pluskwę domową przy pomocy buta, ponieważ owad ten ma tułów, który ulega uszkodzeniu wyłącznie, gdy działają na niego siły wygenerowane przy użyciu ciężkich przedmiotów znajdujących się z prawej i lewej strony. To jedyny sposób, aby rozpłaszczyć ciało pluskwy domowej.
Owad ten jest wyposażony w odnóża. Może on przemieszczać się bardzo szybko. Pokonanie odcinka wynoszącego około 3 cm zajmuje mu niewiele ponad sekundę. Pluskwy kryjące się w zakamarkach nie wychodzą na światło dzienne. Pobudzone, wystraszone bądź też narażone na czynniki stresogenne, wydzielają charakterystyczny zapach przypominający słodkawą woń zgniłych malin lub też ziół w postaci kolendry siewnej, znajdującej się w okresie wegetacji.
Pluskwa domowa to jeden z gatunków owadów, który należy do rodziny pluskwowatych z grupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Po wylęgnięciu, owad ten ma wielkość ziarenka maku, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości, jego ciało wydłuża się do około 7 mm. Tułów z bezskrzydłową budową jest wyposażony w trzy pary cienkich odnóży. Kończyny pluskwy zakończone są pazurkami. Głowa pluskwy jest szeroka, a na jej powierzchni znajdują się duże oczy i czułki gwarantujące sprawny odbiór bodźców z otoczenia. Samice pluskwy są w stanie wyprodukować od 3 do 4 jaj dziennie. Pluskwy po pobraniu krwi zmieniają barwę na kolor mahoniowy, a w okresie wegetacji, kiedy nie mają dostępu do stałego żywiciela, kolor ich tułowia przybiera barwę bladożółtą.
Ślady wylinki albo martwe pluskwy
Sposobem na zidentyfikowanie czy w domu znajdują się pluskwy domowe, są nie tylko plamy krwi na materacu, ale również charakterystyczne pozostałości po okresie wylęgania. To tak zwana wylinka pluskwy. Może ona pojawić się w okresie intensywnego rozwoju i rozmnażania się. Należy pamiętać, że pluskwy w sprzyjających warunkach zakładają kolonie, a samica jest w stanie znieść do czterech jaj dziennie. Dlatego też w gnieździe każdego dnia może wylęgać się bardzo dużo osobników. Pluskwy w fazie intensywnego rozwoju pozostawiają wylinki larw. To charakterystyczne, niewielkie ślady, przypominające martwy, zanieczyszczony naskórek. Mogą one znajdować się nieopodal kryjówek, ponieważ pluskwy łóżkowe mają gniazda nieopodal stelaża łóżka bądź też innych kryjówek.
Specyficzny zapach, który towarzyszy obecności pluskwy domowej, może być kojarzony z wylinkami larw. Jest to błędne przekonanie. Słodkawa woń przypominająca odór zgniłych malin bądź kolendry siewnej w stanie wegetacji, jest wynikiem przeżywania przez pluskwy silnego stresu. Wówczas wydzielają one związki chemiczne przypominające feromony o dużej koncentracji zapachu.
Pluskwy łóżkowe, podobnie jak te kryjące się w innych zakamarkach i szczelinach, rozmnażają się bez przerwy, jeśli mają dostęp do żywiciela, a w pomieszczeniach temperatura nie spadła poniżej 15 stopni Celsjusza. Osoby, które nie przebywają na co dzień w pomieszczeniach, mogą mieć kontakt z martwymi osobnikami, które pojawiają się w szczelinach. Dzieje się tak na skutek przejścia w stan hibernacji, kiedy niektóre osobniki umierają z powodu braku dostępu do pożywienia.
Jak wyglądają odchody pluskiew?
Dowodem obecności pluskiew są także ich odchody pozostawione na ścianach. Jest to szczególnie widoczne, gdy powierzchnie te są pokryte farbą w pastelowym kolorze. Oznaką tego, że w domu zagnieździły się te szkodniki, mogą być także odchody pluskiew widoczne na ścianach.
Zdarza się, że dorosłe osobniki bytują w materacach lub w meblach tapicerowanych znajdujących się w sypialni. Mogą one zostawiać charakterystyczne ślady. Są to odchody pluskwy na pościeli bądź też materacu. Łatwo jest je identyfikować, ponieważ większość dostępnych na rynku materacy łóżkowych ma kolor biały, co umożliwia odkrycie wszelkiego typu zabrudzeń, w tym charakterystycznych kropek w kolorze czarnym.
Odchody pluskiew są produkowane w bardzo dużej ilości przez dorosłe osobniki. Należy pamiętać, że pluskwy pozostawiają odchody w miejscach, które wybierają na żer. Mogą to być okolice ich gniazd. Odchody pluskwy na ścianie można łatwo zidentyfikować. To kropki, które układają się w symetryczne kształty. Osoby, które zastanawiają się, jak wyglądają odchody pluskwy – zdjęcia nieczystości pozostawionych przez te owady mogą zobaczyć w internecie lub atlasach traktujących o życiu owadów i pasożytów domowych. Należy pamiętać, że odchody pluskwy na ścianie mogą być jednym z symptomów tego, że w domu zagnieździły się te szkodniki.
Właściciele domów i mieszkań, którzy niepokoją się, że mają nieproszonych lokatorów, często zastanawiają się, jak znaleźć pluskwy. Sposobem na to, jak sprawdzić czy w domu są pluskwy, może być obserwacja ścian, zakamarków, a także mebli tapicerowanych, łóżek i pościeli. Pluskwy pozostawiają charakterystyczne ślady. Mogą to być ugryzienia pluskiew zidentyfikowane na ciele. Dowodem ich obecności jest także charakterystyczny zapach, który unosi się w powietrzu. Nie jest on możliwy do usunięcia, nawet po zastosowaniu silnych preparatów chemicznych w postaci aerozoli zapachowych czy też płynów do dezynfekcji powierzchni.